Monstrancje, od barokowych po współczesne oraz obrazy związane z tematyką słońca można zobaczyć na najnowszej wystawie „Sol Invictus” w Muzeum Diecezjalnym w Kielcach.
Kinga Reczka z tej instytucji wyjaśnia, że tym tytułem określano niegdyś rzymskie bóstwo pogańskie, utożsamiane ze słońcem. Oznaczało: słońce niezwyciężone.
– W Średniowieczu tym tytułem zaczęto określać Chrystusa. My, podczas tej wystawy będziemy nawiązywać do obecnej w chrześcijaństwie symboliki solarnej. Głównie do tego, że słońce jest w chrześcijaństwie symbolem Chrystusa, co każdy może zobaczyć m.in. na przykładzie monstrancji, które widzi w kościele – wyjaśnia.
W pierwszej sali prezentowane są właśnie monstrancje. – Część z nich pochodzi z Bazyliki Grobu Bożego w Miechowie, a część ze skarbca naszej kieleckiej katedry. Są to zarówno monstrancje barokowe, jak i współczesne. M.in. można zobaczyć podświetlaną monstrancję z przepięknym wykorzystaniem bursztynu. Wszystkie mają jednak kształt promienisty, czyli mają przypominać swoją formą słońce. Taka forma weszła do użytku w baroku. Tworzono wówczas imponujące monstrancje, z których część przyjmowała bardzo duże rozmiary – opowiada Kinga Reczka. Na wystawie będzie można dowiedzieć się więcej na temat symboliki, którą kryją poszczególne monstrancje, np. dlaczego niektóre są wysadzane szlachetnymi kamieniami.
W drugiej i trzeciej sali widzowie zobaczą prace malarza Pawła Olchawy, dyrektora Biura Wystaw Artystycznych „U Jaksy” w Miechowie.
– W intrygujący sposób przedstawia on obraz słońca i światła. Paweł Olchawa w swojej twórczości na co dzień czerpie inspiracje z natury. Temat słońca jest jednym z wielu, które podejmuje. Patrząc na te dzieła, postanowiliśmy je połączyć z tematyką słońca-Chrystusa – dodaje Kinga Reczka. Przypomina, że obecnie w kościołach czytane są fragmenty z Pisma Świętego, związane z powtórnym przyjściem Chrystusa. Wyjaśnia, że w Średniowieczu słońce symbolizowało zarówno powtórne przyjście Chrystusa przy końcu czasów, jak i oczekiwanie na narodzenie Zbawiciela.
Wernisaż wystawy odbędzie się dziś o 18.00. Wstęp jest wolny. Ekspozycję można zwiedzać do końca stycznia.