Po raz 10., sandomierscy winiarze będą fetowali nadejście młodego wina. W najbliższy weekend, odbędzie się święto tego trunku.
Tradycje uprawy winorośli odradzają się w tym rejonie od kilkunastu lat. Uprawę już w XIII wieku zapoczątkowali ojcowie dominikanie. Specyficzny mikroklimat i dobre gleby sprzyjają rozwojowi sandomierskich plantacji winorośli, dlatego jest ich coraz więcej.
Mateusz Paciura, prezes Sandomierskiego Stowarzyszenia Winiarzy powiedział, że w tym roku powstały kolejne winnice, a do stowarzyszenia wpłynęły następne deklaracje członkowskie. Plantacje w powiecie sandomierskim są małe, przeważnie mają około hektara. Osoby, które je prowadzą łączą pracę zawodową z uprawą winorośli. Największa winnica ma około siedmiu hektarów, do tego dysponuje kilkoma miejscami noclegowymi i jest samowystarczalna, a właściciele zajmują się wyłącznie enoturystyką.
Każdego roku, na Święto Młodego Wina przyjeżdżają smakosze tego napoju z różnych stron kraju.
– Pomimo że większość naszych win nie jest ze szlachetnych szczepów, znanych na całym świecie, to goście są mile zaskoczeni jakością sandomierskim winem – dodał Mateusz Paciura.
Jego zdaniem, zdecydowany wpływ na tę jakość ma specyficzny mikroklimat Sandomierszczyzny, czyli długi okres wegetacji, nasłonecznione stoki, żyzne, lessowe gleby. Do tego dochodzi coraz lepsze doświadczenie winiarzy.
Magdalena Kapłan, wiceprezes Sandomierskiego Stowarzyszenia Winiarzy stwierdziła, że choć tegoroczny sezon był trudny, ze względu na warunki atmosferyczne, to jednak jeżeli chodzi o jakość win, zapowiada się bardzo dobrze. W tegorocznym Święcie Młodego Wina weźmie udział dziewięć sandomierskich winnic oraz trzy z Podkarpacia. Degustacja odbywa się w wyznaczonych puntach gastronomicznych. Na sandomierskie święto trzeba się wcześniej zapisać drogą internetową, natomiast w sobotę (19 listopada), dla wszystkich będzie konferencja w Muzeum Zamkowym i prezentacja multimedialna plantacji. Ponadto w sobotnie przedpołudnie, ulicami Sandomierza przejdzie korowód z beczką wina, w asyście rycerzy.
Pochód rozpocznie się na dziedzińcu zamkowym, a zakończy w rynku starego miasta. Przy ratuszu, burmistrz wręczy plantatorom klucze do miasta. Dodatkowymi atrakcjami będą koncerty dwóch zespołów muzycznych. O godz. 16.00 w podcieniach Kamienicy Oleśnickich zagrają zespoły The NieRobbers i Hambawenah, następnie o godz. 19.30 wystąpi Teatr Ognia.
W niedzielę (20 listopada) odbywać się będzie dzień otwarty w sandomierskich winnicach.