W Zawichoście świętowano uroczystość patronki miasta, bł. Salomei. W remizie OSP pokaz tańca dworskiego zaprezentowała Chorągiew Rycerstwa Ziemi Sandomierskiej. Potem odbył się pochód ulicami miasta, w świetle pochodni do kościoła św. Jana Chrzciciela, gdzie znajdują się relikwie błogosławionej.
Mszy świętej przewodniczył biskup diecezji sandomierskiej Krzysztof Nitkiewicz, który powiedział, że Salomea, jako księżniczka piastowska, była kobietą wykształconą i przygotowaną do rządzenia. Dlatego inicjatywy, które realizowała miały zawsze na celu dobro wszystkich ludzi, całego społeczeństwa. Jej pobożność sprawiała, że uzupełniała to wartościami ewangelicznymi.
– W taki sam sposób trzeba patrzeć na klasztor w Zawichoście, który ufundował dla niej jej brat Bolesław Wstydliwy, i w którym była pierwszą polską klaryską. Klasztor był z jednej strony oazą świętości, a z drugiej strony, na pewno przyczynił się do rozwoju miasta, uczynił go ważniejszym, niż był do tej pory – dodał biskup ordynariusz.
Poseł PiS Marek Kwitek stwierdził, że bł. Salomea to patronka na trudne czasy. Za jej życia miały miejsce najazdy tatarskie i ruskie, doszło do bitwy pod Zawichostem, jej życie było niełatwe. Poseł dodał, że z błogosławionej Salomei możemy brać przykład, bo potrafiła wznieść się ponad życie doczesne, wyrzec się bogactwa, wstąpiła do klasztoru, pomagała ubogim, więc warto o tej postaci pamiętać.
Taką samą opinię wyraził Marek Jońca, członek zarządu województwa świętokrzyskiego, który stwierdził, że wielowiekowe miasto ma wspaniałą patronkę, którą docenia. Świadczą o tym chociażby uroczystości zorganizowane na jej cześć o bogatym i różnorodnym charakterze, trwające przez kilka dni.
Burmistrz Zawichostu Katarzyna Kondziołka powiedziała, że bł. Salomea to wspaniała patronka, bo można czerpać z jej duchowości. Jej zdaniem, odczuwalna jest jej opieka, miasto wspaniale się rozwija. Poza tym, należy ją podziwiać, jako niezwykle silną i wykształconą kobietę, która bardzo dużo wniosła w życie Zawichostu w XIII wieku: opiekowała się wdowami, osobami chorymi i ubogimi, przyczyniła się też do rozwoju gospodarczego miasta.
W tym roku przypada 10. rocznica ustanowienia bł. Salomei patronką Zawichostu. Z tej okazji, podczas mszy została poświęcona drewniana, prawie 2-metrowa figura przypominająca jej postać, którą przekazał mieszkańcom rzeźbiarz Zenon Bednarski. Figura docelowo stanie w przestrzeni publicznej na terenie miasta. Na razie nie zapadła konkretna decyzja dotycząca lokalizacji.
Salomea, córka księcia Leszka Białego oraz Grzymisławy, po śmierci męża Kolomana postanowiła zostać zakonnicą, a także poświęcić się ubogim, opuszczonym i chorym. Była zafascynowana duchowością franciszkańską, dlatego sprowadziła do Polski siostry klaryski. Jej brat Bolesław Wstydliwy założył dla nich klasztor w Zawichoście, w którym Salomea zamieszkała od 1245 r., zostając pierwszą polską klaryską. W 1255 r. utworzono przy konwencie w Zawichoście szpital pod wezwaniem św. Franciszka dla ubogich i chorych, któremu Bolesław Wstydliwy przekazał odpowiednie uposażenie. Dobra te miały służyć utrzymaniu placówki charytatywnej oraz wspomagały materialnie klasztor klarysek.