W Targach Kielce odbywa się konferencja poświęcona zastosowaniu dronów oraz ich rozwojowi technologicznemu. Uczestnicy wydarzenia mają szanse poznać szerokie zastosowanie bezzałogowych statków w takich branżach jak geodezja, lotnictwo, rolnictwo i leśnictwo, a także w branży budowlanej i energetycznej oraz górnictwie.
Radosław Zych właściciel Akademii UAV, jeden z prelegentów dzisiejszej konferencji, stwierdził, że bezzałogowe statki powietrzne, rozwijają się szybciej niż telefony komórkowe. Drony pozwalają zdobyć informacje, które w nowoczesnym świecie są kluczowe, a najlepszym tego przykładem jest wojna na Ukrainie.
– Z góry widać więcej, dużo łatwiej możemy pewne rzeczy ocenić w zastosowaniach wojskowych, chociażby przeprowadzić dokładną obserwacja wroga. Drony rozwijają się moim zdaniem jeszcze szybciej niż telefony komórkowe, które kiedyś służyły do dzwonienia, wysyłania SMS-ów. Na początku drony też takie były. Służyły do robienia zdjęć i kręcenia filmów. Teraz jesteśmy już parę etapów dalej i tak naprawdę drony są narzędziem, które służą do przenoszenia różnego rodzaju sensorów. Te sensory są bardzo różne. To już nie są tylko zwyczajne kamery światła widzialnego. Wojna na Ukrainie pokazała że mogą być bardzo użytecznym i śmiertelnym narzędziem na polu walki.
Jak mówi Łukasza Kacprzak, z Polskiego Konsorcjum Inwestycyjno-Geodezyjnego dynamiczny rozwój technologii i wysoka precyzja dronów sprawia, że bezzałogowe statki powietrzne znajdują zastosowanie w wielu dziedzinach m.in. w branży budowlanej, transportowej, rolniczej, rozrywkowej, reklamowej czy rolniczej. Łukasz Kacprzak twierdzi, że prawdziwą rewolucję czeka w szczególności branża rolnicza.
– Tak naprawdę drony weszły do wszystkich branż. Drony przyspieszają nam szereg różnych czynności inżynieryjnych, to zwiększa bezpieczeństwo. Najlepszym przykładem jest inspekcja starych budynków, których wejście na dach grozi zawaleniem. Największa rewolucja czeka jednak branże rolniczą. Przy dzisiejszych olbrzymich cenach nawozów okazuje się, że puszczenie drona, który zbada nam, które fragmenty gleby wymagają nawozów i jakich prac może znacznie usprawnić i ograniczyć koszty uprawy – dodaje Łukasz Kacprzak.
Jeden z wystawców Jakub Krzysztoń z firmy NaviGate, opowiedział jak drony pomagają znaleźć zaginionych w lesie.
– Kamera jest wyposażona w sensory termowizyjne, wykorzystywane w ten sposób, że rozpoznają ciepłotę ciała. Jeżeli, znajdujemy się w lesie to nasza temperatura ciała jest wyższa aniżeli otoczenia. Wtedy na podglądzie, który jest podglądem live, mamy informację gdzie znajduje się człowiek, czy jakieś zwierzę. Mamy również kamery wyposażone oprócz termowizji w noktowizja, które pozwalają widzieć ciemność, tak jakby był to dzień – dodaje Jakub Krzysztoń.
Prof. dr hab. Jacek Semaniak, który podczas konferencji zaprezentował działalność badawczo-rozwojową GUM, przyznaje, że Kielce są dobrym miejscem na organizacje tego typu wydarzenia, gdzie mogą się spotkać producenci dronów i ludzie zainteresowani ich wykorzystaniem.
– Jesteśmy zainteresowani tym, żeby pójść dalej i szukać takich rozwiązań, które zapewnią spójność pomiarową, trzymając aktywności ludzkie w zakresie pomiarów dokonywanych za pomocą satelitów, dronów i za pomocą tradycyjnych metod mierniczych – dodaje Jacek Semaniak.
W trakcie wydarzenia można skorzystać z darmowych konsultacji na stoisku informacyjnym organizowanym przez Urząd Marszałkowski Województwa Świętokrzyskiego. Zainteresowane osoby dowiedzą się m.in. o dostępnych dofinansowaniach do nowoczesnych technologii i rozwiązań technologicznych, które można pozyskać z Funduszy Europejskich.