Jak żyli wiśliczanie w średniowieczu? Jaki był ich status ekonomiczno-społeczny lub czym się zajmowali? – m.in. na te pytania będą chcieli znaleźć odpowiedź naukowcy z Instytutu Nauk Biologicznych Uniwersytetu Kardynała Stefana Wyszyńskiego w Warszawie. Do badań posłużą szkielety odkryte podczas prac archeologicznych prowadzonych w podziemiach tamtejszej bazyliki mniejszej w ostatnich latach, w ramach zakończonej w czerwcu tego roku modernizacji Muzeum Archeologicznego w Wiślicy.
Szkielety zostały wykopane w miejscu dawnego przykościelnego cmentarza. Dziś został tu utworzony ponad 150-metrowy, podziemny tunel dla zwiedzających łączący najważniejsze wiślickie artefakty.
Gabriela Kiełtyka-Sołtysiak, kierownik muzeum archeologicznego mówi, że w wyniku prac uzyskano pokaźny zbiór 270 kompletnych szkieletów. Będą stanowić podstawę do analiz antropologicznych.
– Na ich podstawie, oprócz podstawowych informacji jak płeć czy wiek, będziemy mogli zgłębić wiedzę na temat tego, jak dawniej ludzie żyli, czym się żywili, na co chorowali – mówi.
Np. z zapisków Jana Długosza możemy się dowiedzieć, że w 1412 roku król Władysław Jagiełło w drodze z Krakowa do Hrubieszowa zatrzymał się na kilka dni w Wiślicy. Wśród dań, które królowały wówczas na stole, znalazły się m.in. barany, kury, kaczki, sery, liczne pieczenie, smażone ryby czy mleko. Kierowniczka muzeum dodaje, że wyniki badań z pewnością rzucą nowe światło na wiele zagadnień dotyczących głównie zwykłych mieszkańców średniowiecznej Wiślicy, których obecnie można jedynie domniemywać.
Prof. Jacek Tomczyk, dyrektor Instytutu Nauk Biologicznych Uniwersytetu Kardynała Stefana Wyszyńskiego w Warszawie dodaje, że materiał szkieletowy pochowanych w tym mieście osób głownie z okresu średniowiecza, został uporządkowany i przygotowany do dalszych kompleksowych badań, które niewykluczone, że rozpoczną się w przyszłym roku.
– Badania te są jednak kosztowne. O środki na ich przeprowadzenie będziemy wnioskować do odpowiedniego ministerstwa. Będą również wymagały 2-3 lat wzmożonej pracy m.in. laboratoryjnej – mówi.
Po badaniach szkielety najprawdopodobniej zostaną złożone w grobie pierwszych chrześcijan X-XVIII w na cmentarzu w Gorysławicach. Spoczywa tu około tysiąca zmarłych pochowanych pierwotnie w Wiślicy na terenie kościoła św. Mikołaja oraz w podziemiach kolegiaty.