Po raz 17. w Jędrzejowie wręczone zostały „Złote Gryfy”. Nagrody przyznawane są osobom zasłużonych dla powiatu jędrzejowskiego.
Starosta Paweł Faryna przypomniał, że „Złoty Gryf” to wyjątkowe podziękowanie dla tych, którzy wpływają na rozwój społeczno-gospodarczy regionu, dla niebanalnych i inspirujących działań mieszkańców powiatu, ich zainteresowań, działalności społecznej, politycznej i twórczości artystycznej.
– Człowiek jest wielki nie przez to co posiada, lecz przez to kim jest, nie przez to co ma, lecz tym czym dzieli się z innymi. To zdanie, myślę, chyba najlepiej podsumowuje naszych laureatów 17. edycji Złotych Gryfów Powiatu Jędrzejowskiego – mówił.
W kategorii „Edukacja i kultura, pielęgnowanie tradycji kulturowych i historycznych” nagroda powędrowała m.in. do: Edwarda Goli. To mieszkaniec gminy Sędziszów. Jego ulubionym instrumentem są skrzypce, a umiłowanie do muzyki towarzyszy mu od najmłodszych lat. Ma ogromne zasługi w propagowaniu muzyki ludowej wśród młodych pokoleń. Pokazuje jej piękno przez co przyczynia się do zachowania lokalnego dziedzictwa i uczy jak należy pielęgnować tradycje kulturowe i historyczne.
Laureat podkreślił, że statuetka to dla niego owoc, ale i podsumowanie 50 lat jego działalności artystycznej, którą rozpoczął jako 14-letni chłopiec.
– Miałem bardzo dobrego nauczyciela, który widział, że jestem bardzo zdolny. Na skrzypcach grają również moje wnuki. Są piątym pokoleniem muzyków w mojej rodzinie. To dla mnie bardzo duże odznaczenie – mówi.
W tej samej kategorii nagrodę przyznano dla Radia z Qlturą i Dariusza Adamczyka, który od 16 lat stara się kultywować folklor świętokrzyski występując jako akordeonista.
Z kolei w kategorii „Działalność pożytku publicznego i integracji społeczności lokalnej” nagrodę otrzymała m.in. Anna Gołdyn, która w 2000 roku założyła oddział powiatowy Polskiego Stowarzyszenia Diabetyków w Jędrzejowie i od tego czasu pełni funkcję prezesa. Dba o dobry poziom edukacji diabetyków, jest także społecznikiem.
– Zaangażowanie, fachowość, wiedza i bezinteresowność w działaniu to jej największe atuty – uzasadniano w laudacji.
Jak powiedziała Anna Gołdyn – cieszy się, że może robić wiele dobrego dla innych ludzi.
– To dla nas ogromne wyróżnienie, które mobilizuje do dalszego działania na rzecz społeczności. To wyróżnienie zobowiązuje. Na pewno nie osiądę na laurach – mówiła.
W tej samej kategorii nagrodę otrzymał także Zespół Taneczny „Kaprys”.
Wydarzenie uświetnił występ m.in. Ludmiły Kachalo, ukraińskiej śpiewaczki i kompozytorki z Tarnopola, działającej na Ukrainie pod pseudonimem „Dediu”. Po agresji Rosji na Ukrainę wraz z trojgiem dzieci pani Ludmiła przyjechała do Polski i zamieszkała w Laskowie nieopodal Jędrzejowa.
Zwieńczeniem gali był występ Zespołu The Rocker, który tworzą utalentowani uczniowie Szkoły Muzycznej Casio w Małogoszczu.
W ciągu 16 lat statuetki „Złotego Gryfa” przyznano 34 firmom, 44 innym instytucjom w tym m.in. stowarzyszeniom, klubom, kapelom, samorządom oraz 40 statuetek osobowościom powiatu jędrzejowskiego.