Na zaproszenie władz Zamościa wystawę pt. „Krzemień pasiasty – sandomierski kamień optymizmu” można oglądać w jednej z sal zabytkowego ratusza.
Na ekspozycji jest biżuteria z krzemienia pasiastego wykonana przez 23 najlepszych złotników z całej Polski, wśród nich są sandomierscy twórcy: Cezary Łutowicz, Ryszarda Krzesimowska i Mariusz Pajączkowski.
– Dzięki tak szerokiemu przekrojowi twórców można zobaczyć różne style oraz różne inspiracje pochodzące od krzemienia pasiastego, który przeszedł bardzo długą drogę w swej historii. Przez kilkadziesiąt pokoleń był wyrzucany na polne drogi jako odpad, a w tej chwili jest elementem biżuterii monarszej oraz noszonej w dyplomacji – powiedział Cezary Łutowicz.
Artysta 50 lat temu po raz pierwszy wykorzystał krzemień pasiasty w biżuterii. Wystawa została przygotowana z okazji tego jubileuszu. Po raz pierwszy pokazano ją w marcu tego roku w Instytucie Polskim w Bratysławie. W wernisażu uczestniczył wówczas ambasador Polski w Słowacji Krzysztof Strzałka. Potem wystawa została zaprezentowana w sandomierskim ratuszu, a teraz w Zamościu.
Katarzyna Batko, dyrektor Lokalnej Organizacji Turystycznej partnerstwo Ziemi Sandomierskiej powiedziała, że ta ekspozycja jest nie tylko promocją biżuterii z krzemieniem pasiastym, ale i sztuki złotniczej oraz samego Sandomierza.
– Bardzo się cieszymy, że nasza jubileuszowa wystawa została zauważona i trafiła do tak znanego i cenionego miejsca jak ratusz w Zamościu. Mam nadzieję, że turyści ,którzy zwiedzą ekspozycję przyjadą także do Sandomierza zainspirowani szukaniem śladów krzemienia pasiastego – dodała.
Wystawę w Zamościu można oglądać do 25 stycznia.