Sandomierz został wpisany do oferty dwóch japońskich biur turystycznych. To efekt wizyty studyjnej w mieście tour operatorów i dziennikarzy, zorganizowanej kilka miesięcy temu przez Ośrodek Zagraniczny Polskiej Organizacji Turystycznej w Tokio i Regionalną Organizację Turystyczną.
Wśród atrakcji znalazło się m.in. zwiedzanie królewskiego miasta w asyście Chorągwi Rycerstwa Ziemi Sandomierskiej, inscenizacje historyczne, zwiedzanie Muzeum Diecezjalnego i Muzeum Zamkowego oraz krzemień pasiasty i biżuteria z tym kamieniem.
Jak powiedziała Katarzyna Batko, dyrektor Lokalnej Organizacji Turystycznej Partnerstwo Ziemi Sandomierskiej – zaistnienie Sandomierza w ofercie japońskich biur podróży w towarzystwie takich miast jak Warszawa i Kraków jest bardzo znaczące.
– Mamy szansę na turystę zagranicznego, trochę innego, który podróżuje nie tylko w szczycie sezonu i zainteresowany jest różnymi propozycjami – dodała dyrektor organizacji.
O potencjale turystycznym Polski i regionu oraz o planach i wyzwaniach związanych z rozwojem turystyki krajowej dyskutowali dziś w Sandomierzu uczestnicy Forum Informacji Turystycznych, w którym wzięło udział ponad 50 osób z różnych stron Polski.
Krzysztof Steiman, zastępca dyrektora Departamentu Marketingu Polskiej Organizacji Turystycznej powiedział, że jednym z wyzwań jakie stawia sobie organizacja jest wydłużanie sezonu turystycznego, zachęcanie przedsiębiorców do przyjmowania turystów od kwietnia do października, nie tylko w sezonie wakacyjnym i wczesną jesienią. Ponadto odbywać się będą szkolenia studyjne pracowników biur podróży, czyli wyjazdy w różne miejsca, aby ludzie zajmujący się na co dzień turystami mogli naprawdę poznać Polskę i to co oferuje.
– Obecnie w biurach podróży z reguły dowiemy się więcej o Egipcie czy o Tunezji niż o zabytkach w Polsce i innych produktach turystycznych. Zależy nam na tym, aby to zmieniać – dodał.
W planach Polskiej Organizacji Turystycznej na przyszły rok jest kampania promująca miejsca znajdujące się na liście UNESCO, których w kraju jest 17 oraz pomników historii, których z kolei mamy 117. Oprócz tego będą działania nakierowane na kulinaria, aby przyciągać smakoszy regionalnych kuchni, jak również prezentowanie oferty aktywnego wypoczynku w Polsce przy wykorzystaniu Igrzysk Europejskich, które odbywać się będą w czerwcu przyszłego roku.
Marcin Różycki, wiceprezes Polskiej Organizacji Turystycznej powiedział, że nie ustają wysiłki o turystę zagranicznego. Jeszcze w tym roku otwarty zostanie Ośrodek Zagraniczny POT w Izraelu, w Pradze i na Węgrzech. Nadal duży nacisk kładziony będzie na turystę krajowego, ponieważ pandemia wykazała, że ludzie chcą zwiedzać Polskę i to robią. Dodał, że jedną z tendencji jest rosnące zainteresowanie gospodarstwami agroturystycznymi, do których coraz częściej przyjeżdżają osoby mogące zdalnie pracować, a popołudniami korzystają z miejscowego potencjału związanego ze zwiedzaniem, jazdą na rowerze, wspinaczką, czy innymi atrakcjami znajdującymi się w okolicy.
W środę uczestnicy Forum Informacji Turystycznej zwiedzać będą Sandomierz.