Norwegia jest kolejnym, po Estonii oraz Stanach Zjednoczonych krajem, który zdecydował się na zakup systemów rakietowych PIORUN, produkowanych przez Spółkę MESKO w Skarżysku-Kamiennej, będącą częścią Polskiej Grupy Zbrojeniowej. Umowę podpisano we wtorek (29 listopada) w Oslo. Zestawy PIORUN będą istotnym elementem wyposażenia Sił Zbrojnych Królestwa Norwegii.
– To bardzo ważny dla nas kontrakt – stwierdziła w Radiu Kielce prezes MESKO, Elżbieta Śreniawska. – Procedura trwała osiem miesięcy, wygraliśmy przetarg, a wczoraj podpisaliśmy umowę, co jest sukcesem spółki. Norwegia jest znaczącym rynkiem, dlatego ten kontrakt jest istotny dla naszej firmy. Będzie realizowany w latach 2023-2025 – dodała.
Elżbieta Śreniawska stwierdziła, że produkowane w Skarżysku rakiety sprawdziły się w trakcie trwającej na Ukrainie wojny, co spowodowało zainteresowanie ofertą MESKO na całym świecie. – Oczywiście nie ze wszystkimi krajami możemy handlować, ale tam, gdzie jest to możliwe, robimy to – zaznaczyła.
Prezes poinformowała też, że ofertą skarżyskiej spółki zainteresowane są nadal Stany Zjednoczone. Podkreśliła jednocześnie, że firma produkuje przede wszystkim na potrzeby polskich sił zbrojnych. – Dziś właśnie duża partia uzbrojenia zostanie dostarczona do naszej armii. To jest absolutny priorytet. Natomiast druga partia PIORUNÓW trafi do sił zbrojnych jeszcze w tym roku. I dopiero nadwyżki produkcji możemy eksportować do innych państw – powiedziała.
Skarżyskie MESKO weźmie udział w targach strzeleckich, które odbędą się w styczniu w Las Vegas, w Stanach Zjednoczonych. – Będzie to okazja do promocji. Firma jest dużym producentem amunicji różnego kalibru, zamierza zwiększyć wytwarzanie amunicji małokalibrowej. W związku z tym poszukuje nowych rynków zbytu, stąd pomysł, by nadwyżki produkcji eksportować – poinformowała prezes.
Elżbieta Śreniawska dodała, że zakłady cały czas są rozbudowywane. W lipcu została oddana do użytku duża hala produkcyjna, budowa drugiej dobiega końca. Ponadto odtwarzana jest fabryka prochu w Pionkach. Trwa remont istniejących hal, ale powstają także nowe obiekty. Zakończenie inwestycji planowane jest w przyszłym roku. Jednocześnie zakupiono maszyny do produkcji.
Wszystkie inwestycje, prowadzone w spółce zmierzają do redukcji kosztów wytwarzania amunicji – podkreśliła prezes. Dodała, że firma szuka źródeł finansowania na kolejne projekty, sięga po środki unijne, korzysta z kredytów inwestycyjnych.