Walka z nielegalnymi składowiskami odpadów, a także wyzwania związane z ochroną środowiska to główne tematy międzynarodowej konferencji naukowej „Cywilizacyjne i prawne aspekty ochrony środowiska naturalnego”. Organizatorami wydarzenia są: Akademia Nauk Społecznych w Kielcach, Fundacja im. Stefana Artwińskiego oraz Winnicki Instytut Kooperatywny z Winnicy na Ukrainie.
Jak mówi Waldemar Cisowski, dziekan wydziału prawa i bezpieczeństwa Akademii Nauk Stosowanych, kluczem do skutecznej walki z eko-przestępcami jest skuteczne przestrzeganie i egzekwowanie prawa.
– Nielegalne składowiska odpadów, także tych niebezpiecznych, to problem cywilizacyjny. W naszym kraju jest pokłosiem nielegalnego importu odpadów z zagranicy. W wielu przypadkach, nieuczciwi kontrahenci w celu pozbycia się problemu podpalali nielegalne składowiska odpadów. Dziś w trakcie spotkania mówimy o dobrych praktykach i rozwiązaniach w administracji, które zostały wprowadzone po to, aby obrót odpadami został uporządkowany i „ucywilizowany” Poruszane są także kwestie i problemy ochrony środowiska, a także zagrożeń dla niego wynikających z wojny toczącej się na Ukrainie – dodaje.
Senator Krzysztof Słoń z Prawa i Sprawiedliwości podkreśla, że nielegalne składowanie odpadów chemicznych jest przykładem terroryzmu XXI wieku. Jak zaznacza, tego typu nieuczciwe i nielegalne praktyki stosowane przez przedsiębiorców motywowanych chęcią zysku, nie powinny mieć miejsca w demokratycznym świecie.
– Dzisiejsza konferencja to kolejna próba uświadomienia nam tego, jak bardzo istotne są kwestie ochrony środowiska w dzisiejszym świecie. To nie tylko prawne, gospodarcze, ale i polityczne aspekty, ponieważ ochrona środowiska naturalnego obecnie mocno dzieli świat. Część z państw za nic ma te ustalenia, które służą ochronie naszej planety, stawiając jedynie na rozwój gospodarczy. Inne natomiast zdają sobie sprawę z tego, że tylko przejście na odnawialne i niskoemisyjne źródła energii pozwoli ochronić środowisko i przetrwać naszej planecie na kolejne dziesięciolecia – stwierdził.
Wicewojewoda Rafał Nowak ocenia, że świadomość społeczeństwa w zakresie troski o środowisko naturalne z roku na rok wzrasta, niestety równocześnie przestępcy środowiskowi stosują coraz bardziej wyrafinowane metody działania.
– Przykładem jest m.in. ostatnia sytuacja z firmą, wyburzającą hale przy szpitalu MSWiA w Kielcach. Wygrywając przetarg na tę usługę pozostawiła na miejscu pracy pojemniki z odpadami, pozostawiając nas z tym problemem. Musimy uświadamiać kolejne pokolenia obywateli o tych zagrożeniach – dodaje.
W konferencji biorą udział naukowcy z Ukrainy, patronat honorowy nad wydarzeniem objęli minister infrastruktury Andrzej Adamczyk oraz wiceminister spraw zagranicznych Piotr Wawrzyk.