Po dwuletniej przerwie spowodowanej pandemią odbyła się 55. Barbórka Grupy Azoty Siarkopol. W jednym miejscu młodzi adepci górnictwa spotkali się z tzw. starymi strzechami, czyli doświadczonymi górnikami, aby dzielić się radością, która wieńczy zmagania górnika z naturą.
Piątkowe obchody Dnia Górnika zainaugurowała msza św. w intencji górników w kościele pod wezwaniem św. Barbary w Staszowie pod przewodnictwem biskupa sandomierskiego Krzysztofa Nitkiewicza. Z kolei główne uroczystości, tzw. akademia barbórkowa, odbyła się w Pałacu w Konarach koło Buska. Wręczono medale resortowe, odznaczenia ratownicze, odznaki zakładowe, nominacje na wyższe stopnie górnicze i honorowe insygnia górnicze (szpada, kord, czako i oskard).
Decyzją Ministra Aktywów Państwowych, stopień górniczy „Generalnego Dyrektora Górniczego III stopnia” otrzymał Łukasz Komendera, prezes zarządu – dyrektor generalny Grupy Azoty Kopalnie i Zakłady Chemiczne Siarki „Siarkopol”. Podkreślił, że Barbórka to ważny dzień w kalendarzu firmy i jedno z najpiękniejszych polskich zwyczajów, kultywowane od wieków. Dodał, że uroczysta akademia to dowód szczególnego szacunku dla górników, którzy od lat tworzą siłę przedsiębiorstwa.
– W dzisiejszych czasach, gdy tak wielką uwagę poświęca się górnictwu, nasze święto nabiera szczególnej rangi. Przemysł wydobywczy i energetyka oparta na rodzimych kopalinach są bowiem fundamentem bezpieczeństwa surowcowego i energetycznego Polski. A gdy z nadzieją myśli się o potencjale i perspektywach dotyczących przemysłu ziemi świętokrzyskiej, to często, jako przykład przywoływana jest właśnie nasza firma. A wszystko to dzięki ciężkiej pracy górników z Grupy Azoty Siarkopol, za co dziś składam wielkie podziękowania i kieruję wyrazy uznania – mówił Łukasz Komendera. I dodał: – To dzięki wam należymy do czołówki polskiego przemysłu chemicznego. To dzięki waszemu zaangażowaniu odgrywamy istotną rolę w życiu gospodarczym województwa świętokrzyskiego, a siarka – nasze „ żółte złoto” jest słynne na cały świat – zwrócił się do górników.
Z kolei „Honorowy Kord Górniczy” otrzymał sekretarz stanu w Ministerstwie Spraw Zagranicznych Piotr Wawrzyk. Dziękował za wielki trud i dokonania górników, i jednocześnie gratulował wszystkim odznaczonym.
– Zawód górnika, a szczególnie górnika siarki jest bardzo ciężki. Osobiście podziwiam tych wszystkich, którzy ten zawód wykonują. Życzę im, żeby dalej z dużym zapałem wykonywali swoją pracę i zawsze bezpiecznie wracali do domu – mówił.
Wiceminister sportu i turystyki Anna Krupka podkreśliła, że Grupa Azoty Siarkopol to wyjątkowa spółka Skarbu Państwa, unikatowe przedsiębiorstwo i jedna z dwóch kopalni w Polsce, które zajmują się wydobyciem siarki metodą podziemnego wytopu.
– Dla mnie jest wyjątkowa. Dzięki moim staraniom udało się zapobiec pewnym bardzo niekorzystnym decyzjom jednego z poprzednich prezesów. Udało się utrzymać zatrudnienie i nadać nowy impuls rozwojowy Grupie Azoty Kopalnie i Zakładom Chemicznym Siarki „Siarkopol” – mówiła.
Poseł Marek Kwitek podkreślił, że przemysł siarkowy jest jedną z ważniejszych gałęzi polskiej gospodarki. Dodał, że Grupa Azoty Siarkopol bardzo dobrze funkcjonuje: jest nie tylko liderem w wydobyciu siarki, ale także firmą przyjazną ludziom i środowisku.
– Działa na rzecz wspólnoty samorządowej, szkół, także wspiera sport, a więc nie tylko kwestia osiąganych zysków, ale również potrzeba i dzielenia się z najbliższymi. I dziś jest ku temu okazja, aby podziękować im za ten codzienny trud, wynagrodzić ich pracę – mówił.
– Warto pochylić się nad pracą górników, oddać im należny honor, uszanować ich ciężką i niebezpieczną pracę, a przede wszystkim ich wspierać – mówił senator Jarosław Rusiecki. – To ważna dziedzina gospodarki, a w województwie świętokrzyskim szczególna. Minerały, które na terenie naszej ziemi są wydobywane, są cenne, drogie, dlatego trzeba pokazywać, że górnicy na ziemi świętokrzyskiej też są – dodał.
Senator Jacek Włosowicz mówił, że Siarkopol to firma, która jest bardzo charakterystyczna. – To jedyna firma na świecie, która w sposób naturalny wydobywa siarkę. Nie jest to siarka odpadowa z produkcji ropy naftowej. To brylant w skali światowej – dodał.
Podczas Akademii pracownicy otrzymali także honorowe odznaki „Zasłużony dla Górnictwa Rzeczypospolitej Polskiej”, „Zasłużony dla Ratownictwa w Ratowniczej Stacji Górnictwa Otworowego”, „Zasłużony Ratownik Górniczy Ratowniczej Stacji Górnictwa Otworowego”, oraz „Zasłużony dla Siarki w Grzybowie”.
Złotą Odznaką Honorową II stopnia „Zasłużony dla Ratownictwa w Ratowniczej Stacji Górnictwa Otworowego” został uhonorowany m.in. Wojciech Sagan, członek zarządu Grupy Azoty „Siarkopol”. Jak mówi, jest górnikiem od 40 lat, a Barbórka, czyli dzień patronki górników jest dla niego ważnym wydarzeniem w życiu.
– Wciągnęło mnie to. W tej firmie w Grzybowie pracowała moja mama, która była główną księgową, z kolei mój tata był tu elektrykiem. Ja z kolei z wykształcenia jestem mechanikiem. Pracowałem na kopani w Osieku, teraz w Grzybowie. To trudny i niebezpieczny zawód, ale jeden dzień w roku poświęcamy tylko i wyłącznie na zabawę – dodaje.
Podczas uroczystości barbórkowych odczytano list od prezydenta Polski Andrzeja Dudy oraz premiera Mateusza Morawickiego.
Piątkowe obchody zakończyła tradycyjna Karczma Piwna trwająca do białego rana. Wydarzenie połączono z jubileuszem 50-lecia działalności Kopalnianej Stacji Ratownictwa Górniczego oraz z jubileuszem 45-lecia Zakładowej Górniczej Orkiestry Dętej.