Cały Sandomierz dowiedział się w sobotę (3 grudnia) o barbórce Kopalni Dolomitu, która ma swoją siedzibę właśnie w tym mieście. Radosne świętowanie Dnia Górnika ogłaszała wszystkim Orkiestra Dęta Akademii Górniczo-Hutniczej z Krakowa, która przeszła ulicami miasta, a za nią uczestnicy barbórki.
Wśród nich był wiceminister spraw zagranicznych Piotr Wawrzyk który przypomniał bogate tradycje górnicze województwa świętokrzyskiego.
– Nasz region to, można powiedzieć, kolebka polskiego górnictwa, bo Staropolski Okręg Przemysłowy to też przecież górnictwo sięgające XIX wieku, związane ze Stanisławem Staszicem. W województwie mamy trzy prężne firmy zajmujące się górnictwem. Jest to Kopalnia Dolomitu w Sandomierzu, Siarkopol w Grzybowie i kielecka Industria. Wszystkie organizują tradycyjne, piękne barbórki z czego należy się cieszyć, bo podtrzymują tradycje – dodał minister.
Marszałek województwa Andrzej Bętkowski stwierdził, że górnictwo to gałąź gospodarki bardzo istotna zarówno dla naszego regionu, jak i dla kraju. Przypomniał, że świętokrzyskie górnictwo oparte jest na kruszywach, a Kopalnia Dolomitu w tej branży jest bardzo prężna, rozwija się i poszerza swoją działalność, czemu należy sekundować.
– Oby więcej takich firm w naszym regionie – stwierdził.
Podczas uroczystej akademii zorganizowanej w hali sportowej przy ul. Patkowskiego wieloletni prezes Kopalni Dolomitu Longin Bokwa otrzymał z rąk wiceministra Piotra Wawrzyka Odznakę Honorową za Zasługi dla Rozwoju Gospodarki Rzeczypospolitej Polskiej. W rozmowie z Radiem Kielce odznaczony przypomniał trudne czasy dla spółki, co miało miejsce w 1996 roku. Był to początek działalności kopalni.
– Pracowano wówczas tylko cztery razy w tygodniu, bo nie było gdzie sprzedać surowca. To się zmieniło na lepsze po roku 2000. Kupowaliśmy dużo maszyn, rozwijaliśmy się i teraz, można powiedzieć, jesteśmy największą firmą kruszywową w Polsce – zaznaczył były prezes.
Jego następcą na tym stanowisku jest syn Przemysław Bokwa. Jak powiedział, mimo trudności z inflacją i podwyżek cen energii w tym roku udało się uzyskać rekordowe wyniki. W ramach całej Grupy PBI wydobyto 12 mln ton kruszywa, a w kopalni siarki, która jest najmłodsza, 27 tys. ton. Ten surowiec wydobywany jest w Baszni na Podkarpaciu. Kopalnie dolomitu, wapieni i piaskowca znajdują się na terenie powiatów staszowskiego i opatowskiego. Spółka ma także kopalnię w Dukli. W sumie w górnictwie pracuje prawie pół tysiąca osób.
Uroczystości barbórkowe rozpoczęto od mszy świętej w intencji górników w kościele św. Ducha.