XIX-wieczna kapliczka świętej Barbary we Wzdole Rządowym, w gminie Bodzentyn została odnowiona. Remont był możliwy dzięki współpracy z Fundacją Orlen. Figura stoi na wzgórzu, z którego rozpościera się jeden z najpiękniejszych widoków w Górach Świętokrzyskich.
Przed laty zatrzymywali się tu powstańcy styczniowi i partyzanci. Jest też świadectwem funkcjonowania w tym rejonie kopalni rud żelaza, przypomina profesor Urszula Oettingen z Uniwersytetu Jana Kochanowskiego w Kielcach.
– W tej okolicy działały dwa wielkie piece, w Suchedniowie i Parszowie. Surówkę żelaza pozyskiwali chłopi, którzy w kopalniach rud żelaza odpracowywali pańszczyznę. Często do pracy musieli chodzić nawet po 20 kilometrów, więc prawdopodobnie tutaj wypadało miejsce odpoczynku. Z czasem postawiono tu kapliczkę poświęconą patronce górników – świętej Barbarze. Architektura obiektu wskazuje, że powstał w XIX wieku, ale są ustne podania, które mówią, że na tym miejscu była wcześniej kapliczka drewniana – wyjaśnia.
W ramach prac odnowiono elewację kapliczki i dach, wymienia burmistrz Bodzentyna Dariusz Skiba. – Najpilniejszą potrzebą był remont dachu, bo już przeciekał i kapliczka niszczała. Będziemy się starali o kolejne fundusze, aby odnowić także jej wnętrze. Trzeba też zabezpieczyć drzewa rosnące obok, aby nie zagrażały konstrukcji kapliczki – zwraca uwagę.
Remont kosztował 10 tys. zł. 8 tys. zł przekazała Fundacja Orlen, informuje poseł Agata Wojtyszek. – Potrzebę prac w tym miejscu wskazali mieszkańcy, a dzięki rozmowom udało się pozyskać środki z programu „Czuwamy – pamiętamy” Fundacji Orlen. Jednocześnie na terenie gminy Bodzentyn remontowane są inne miejsca pamięci, a KGW Celinianki skorzystało z programu „Moje miejsce na ziemi” i dzięki temu wyremontowano teren przy boisku – dodaje parlamentarzystka.
Na kapliczce św. Barbary we Wzdole Rządowym umieszczona jest jedna z niewielu tablic, która jest wyrazem wdzięczności żołnierzy Armii Krajowej dla mieszkańców, za okazywaną pomoc.