„Piłka łączy ludzi” to tytuł projektu, który młodzi piłkarze z Kielc zrealizują wraz z rówieśnikami z Hiszpanii i Słowacji. Będzie on promował różnorodność i włączanie społeczne. Organizatorzy mają nadzieję, że przyczyni się także do popularyzacji sportu jako narzędzia integracji społecznej, zdrowego stylu życia i aktywności obywatelskiej.
Partnerami projektu są Real Saragossa, MŠK Žilina i Korona Kielce. Kluby sportowe, które prowadzą akademie dla młodych piłkarzy, odgrywając przy tym ważną rolę centrów rozwoju dla dzieci i młodzieży i dając im możliwość integracji w swoich środowiskach lokalnych.
Przez cały weekend w Kielcach odbywać się będzie robocze spotkanie przedstawicieli wszystkich klubów partnerskich. Goście z Saragossy i Žiliny m.in. odwiedzą Szkołę Mistrzostwa Sportowego w Nowinach, podzielą się wiedzą i doświadczeniem w pracy z młodymi piłkarzami, będą uczestniczyć w treningu sportowców niepełnosprawnych z fundacji „Megamocni”. Zaplanowane zostaną także tegoroczne spotkania młodych sportowców w Kielcach, Saragossie i Žilinie.
Międzynarodowy projekt realizowany jest dzięki dofinansowaniu z programu Erasmus+. Jego inicjatorem jest Tomasz Wilman, dyrektor Akademii Korona i prezes Fundacji „Megamocni”.
– Popularność piłki nożnej daje ogromne możliwości do promowania pozytywnych postaw prospołecznych oraz przekazywania uniwersalnych wartości i umiejętności. Chcemy je uświadamiać uczestnikom i pokazać, że piłka nożna naprawdę łączy – powiedział Tomasz Wilman, w przeszłości trener ekstraklasowej Korony Kielce.
– Nasza współpraca z Koroną zaczęła się w 2019 roku kiedy zmierzyliśmy się w Lidze Młodzieżowej UEFA. Walczyliśmy na boisku, ale poza nim chcieliśmy wymieniać doświadczenia. W Kielcach jestem nie po raz pierwszy. Byłem tu już z moimi zawodnikami i zawsze jest miło wracać do miejsc, w których się było. Jestem zadowolony z tej współpracy, bo jest naprawdę bardzo profesjonalna – ocenił Pedro Suñén Oliván z Realu Saragossa.
– Udział w tym projekcie jest dla mnie bardzo ważny. W naszym klubie nie skupiamy się wyłącznie na futbolu, ale podkreślamy wagę tego, co go otacza. Chcemy pokazywać, że jest narzędziem do komunikacji i integracji lokalnej społeczności. Jestem dyrektorem odpowiedzialnym za akademię Realu Saragossa i bez wahania przystąpiliśmy do tego projektu, doceniając jego walory edukacyjne – zakończył Pedro Suñén Oliván.
– Piłka nożna jest sportem globalnym. Jestem pewien, że możemy podzielić się bardzo dobrymi pomysłami i wartościami. Sport jest czymś ważnym dla ludzi wszystkich kultur. Myślę, że są to najważniejsze punkty tego projektu – stwierdził Michal Biras z MŠK Žilina.
– Uważam, że piłka nożna rzeczywiście łączy ludzi. Ponieważ jest to najpopularniejsza dyscyplina sportowa na świecie i możesz ją uprawiać tak naprawdę wszędzie i z każdym. Możesz grać z kolegami, sąsiadami czy rodzicami – dodał Filip Kňazovič z MŠK Žilina.
– Bardzo ważnym elementem tego projektu jest nowa koncepcja, która polega na włączaniu do wspólnej rywalizacji chłopców pełnosprawnych i tych z różnorakimi dysfunkcjami. Stąd udział w tym przedsięwzięciu klubu „Megamocni”. Pod tym względem jesteśmy w naszym kraju prawdziwymi prekursorami – stwierdziła koordynatorka projektu „Football connecting people”, Kama Kępczyńska.