Emerytowani pracownicy Kopalni Siarki Grupy Azoty „Siarkopol” w Grzybowie świętowali Barbórkę. Spotkanie odbyło się w jednej z restauracji w Staszowie, a uświetnił je zespół wchodzący w skład orkiestry dętej Kopalni i Zakładów Chemicznych Grupy Azoty.
Jednym z uczestników spotkania był Józef Małobęcki, inicjator powstania NSZZ Solidarność w „Siarkopolu”. Po wyborach został wiceprezesem związku i tę funkcję pełnił aż do stanu wojennego, kiedy został internowany, a następnie musiał wyjechać do Stanów Zjednoczonych. Wcześniej zasiadał w Komisji Krajowej NSZZ Solidarność, co także nobilitowało „Siarkopol” w Grzybowie. Były działacz Solidarności powiedział, że zaproszenie na spotkanie barbórkowe traktuje jako docenienie jego społecznej roli w tym zakładzie.
W uroczystościach uczestniczyła Anna Krupka, wiceminister sportu i turystyki, która powiedziała, że to dla niej zaszczyt, aby móc świętować z górnikami seniorami, ponieważ Kopalnia i Zakłady Chemiczne Siarki „Siarkopol” to firma bliska jej sercu i bardzo ważna spółka Skarbu Państwa. Dodała, że jest z tym zakładem nie tylko w dobrych, ale i w trudnych momentach.
– Trzy lata temu ówczesny prezes „Siarkopolu” podjął antyspołeczną decyzję o zwolnieniu kilkuset osób. Także dzięki moim staraniom udało się tę decyzję odwrócić i dzisiaj Grupa Azoty z Grzybowa rozwija się dynamicznie. Ta spółka zawsze może liczyć na moje wsparcie, bo jej rozwój to także wzmocnienie miasta i gminy Staszów – dodała Anna Krupka.
Wojciech Sagan, członek zarządu Grupy Azoty Siarkopol w Grzybowie powiedział, że jest to firma familijna, pracują tu kolejne pokolenia pracowników, a „Siarkopol” dał impuls dla rozwoju Staszowa. Spółka wydobywa siarkę w kopalni otworowej w Osieku, uruchomionej w 1993 roku. Aktualnie w trakcie rozpoznania są złoża siarki w Rudnikach w gminie Połaniec.
– Nowa kopalnia miałaby być uruchomiona naturalnie, po wygaśnięciu złóż w Osieku. Zapewniłoby to ludziom miejsca pracy, a polskiemu przemysłowi chemicznemu surowiec na wiele, wiele lat – dodał Wojciech Sagan.
Z okazji Barbórki list do emerytowanych pracowników wystosował prezes spółki w Grzybowie Łukasz Komendera. Napisał, że zajmują oni ważne miejsce w historii przedsiębiorstwa, ponieważ przez lata budowali siłę „Siarkopolu” skutecznie i z zaangażowaniem. Dziś Grupa Azoty „Siarkopol” to jedno z najważniejszych przedsiębiorstw w regionie świętokrzyskim, zajmujące znaczące miejsce na mapie gospodarczej naszego kraju – napisał prezes Komendera.
„Siarkopol” w Grzybowie zatrudnia 850 osób.