Muzeum Zamkowe w Sandomierzu wydłużyło termin wystawy prezentującej jedno z największych odkryć współczesnej archeologii.
Ekspozycja nosi tytuł „Chotyniec – wrota do antycznej Scytii”. Są na niej znaleziska z najdalej na zachód wysuniętej osady scytyjskiej, założonej przez starożytny lud, znany m.in. z przekazów Herodota. Na ślady tej kultury archeolodzy trafili w Chotyńcu na Podkarpaciu, około 30 km od granicy z Ukrainą. Wśród eksponatów jest m.in. grecka amfora na wino, po raz pierwszy odkryta na ziemiach polskich, zachowana niemal w całości.
Jak powiedział dr Mikołaj Getka-Kenig, dyrektor Muzeum Zamkowego w Sandomierzu – ta wystawa jest okazją do przybliżenia starożytnej kultury i jej związków z obecnymi terenami polskimi. To część naszego dziedzictwa kulturowego – zaznaczył. Do tej pory osady scytyjskie kojarzone były z Ukrainą.
Oprócz amfory na wystawie są także m.in. ułamki innych naczyń, a także grociki scytyjskich strzał, naszyjniki oraz brązowe i żelazne szpile służące do spinania szat kobiet. Dla miłośników biżuterii prawdziwą gratką są repliki złotych i srebrnych przedmiotów, a także replika szaty scytyjskiej księżniczki z kurhanu w Ryżanówce na Ukrainie, który obok Chotyńca zalicza się do najważniejszych odkryć dokonanych przez polskich archeologów.
Scytowie to wojowniczy lud koczowników, który przybył do Europy ze wschodnich stepów Azji na przełomie VIII/VII wieku p.n.e. Nierozerwalnie związany był z historią Europy Środkowej i Wschodniej, a także Bliskiego Wschodu. Scytowie stworzyli kulturę, która odcisnęła swoje piętno na wielu innych ludach, zajmując obok Celtów istotne miejsce w historii zaraz za Rzymianami i Grekami.
Partnerami wystawy są: Muzeum Archeologiczne w Krakowie, Muzeum Okręgowe w Rzeszowie, Muzeum w Jarosławiu Kamienica Orsettich oraz Instytut Archeologii Uniwersytetu Rzeszowskiego.
Ekspozycję można oglądać w sandomierskim zamku do 18 grudnia.