W Kazimierzy Wielkiej, 41. rocznice wprowadzenia stanu wojennego w Polsce uświetnił koncert laureatów Przeglądu Twórczości Jacka Kaczmarskiego – legendarnego „barda Solidarności”. To najstarsze, ale i najbardziej prestiżowe wydarzenie w mieście, które corocznie uświetnia kazimierskie obchody wprowadzenia stanu wojennego.
Podczas występów przedstawiali własne interpretacje utworów.
– To bardzo dobry sposób przekazu tego, co się wydarzyło 41 lat temu i wartościowa uroczystość – mówi Beata Stępień, przewodnicząca NSZZ „Solidarność”, pracownik oświaty i wychowania międzyzakładowej organizacji zakładowej w Kazimierzy Wielkiej. – Poprzez wiersze i poezję śpiewaną młodzi ludzie poznają czasy, w których ich dziadkowie, rodzice walczyli, oddawali swoje życie za przekonania, za to, żebyśmy mogli dzisiaj żyć w wolnym kraju – dodała.
Jurorka konkursu recytatorskiego Jolanta Michałowska zaznaczyła, że poziom, który zaprezentowali uczestnicy był wysoki. Nie kryje zadowolenia, że kolejne edycje przeglądu cieszą się dużym zainteresowaniem młodzieży i mieszkańców regionu.
– Dobra recytacja to nie tylko oddanie tekstu, ale przede wszystkim jego zrozumienie oraz emocje, które temu towarzyszą. Uważam, że świetnie sobie poradzili.
Młodzi ludzie podkreślali, że lubią piosenki Kaczmarskiego. Jego twórczość jest piękna, ponadczasowa, ale i trudna, mimo to pozostaje długo w pamięci.
Burmistrz Adam Bodzioch podkreśla, że kolejne edycje tej imprezy są dowodem na to, że przegląd twórczości stał się ważnym elementem lokalnej kultury.
– Bardzo dziękuje, że trwamy w tym wydarzeniu, którego celem jest pamięć o tragicznych wydarzeniach grudniowych. Jednocześnie stanowi kuźnie talentów. To właśnie z tej sceny wyłoniło się wiele znakomitych i uzdolnionych uczniów.
Pierwsze miejsce w konkursie recytatorskim zajął Igor Sambór z Samorządowej Szkoły Podstawowej nr 1 w Kazimierzy Wielkiej za utwór pt. „Pan Wołodyjowski”. Natomiast zwyciężczynią konkursu piosenki została Angelika Mrowińska z Centrum Kultury w Tuczępach za interpretację utworu „Krzyk”.
W tym roku po raz pierwszy w historii przeglądu uhonorowana została uczestniczka konkursu piosenki nagrodą specjalną, ufundowaną przez Waldemara Bartosza, przewodniczącego Zarządu Regionu Świętokrzyskiego NSZZ „Solidarność”. To wyróżnienie trafiło do Kamili Kałuży ze szkoły w Kamieńczycach za utwór „Rozbite Oddziały”.
Organizatorami wydarzenia były ośrodek kultury i NSZZ „Solidarność” Pracowników Oświaty i Wychowania w Kazimierzy Wielkiej.