W Kazimierzy Wielkiej w dniu obchodów 41. rocznicy wprowadzenia w Polsce stanu wojennego złożono kwiaty i zapalono znicz pamięci przy historycznej bramie Cukrowni Łubna – kolebki kazimierskiej „Solidarności”.
W ten sposób oddano hołd m.in. Tadeuszowi Adamusowi, który 13 grudnia 1981 roku w tym miejscu stał z biało-czerwoną flagą i protestował przeciwko wprowadzeniu stanu wojennego. Po tym incydencie został internowany. Następnie dostał wilczy bilet do Stanów Zjednoczonych. W wieku 64 lat zmarł w USA.
Szef „Solidarności” w powiecie kazimierskim i radny powiatowy Jarosław Miszczyk mówił, że Tadeusz Adamus był symbolem zrywu. Pokazał ludziom, że trzeba się upominać o swoje, że jesteśmy wolnymi ludźmi. Stąd pamięć o nim, a jednocześnie o wszystkich osobach, które upominały się w tym czasie o wolność i godność.
– Naród, który nie pamięta swojej historii, nie przetrwa. Historia to nauczycielka życia. Jeżeli chcemy żyć godnie i w wolnej Polsce, musimy o nią walczyć, musimy się o nią upominać i wskazywać młodym pokoleniom tych, którzy byli wielcy – mówił.
Działalność związkowców upamiętniła także Beata Stępień, przewodnicząca NSZZ „Solidarność”, pracownik oświaty i wychowania międzyzakładowej organizacji zakładowej w Kazimierzy Wielkiej.
– Ta brama, jak i Tadeusz Adamus, jest symbolem przeciwstawiania się ówczesnej władzy, która w sposób „ostry” chciała zdobyć i zdominować polskie społeczeństwo, narzucić własne idee i wartości. To pokazało, że społeczeństwo polskie nie jest łatwe w ujarzmianiu, nie pozwoli się zdominować, ma swoje zdanie – mówiła.
Cześć działaczom i pracownikom cukrowni, którzy od początku bronili tych idei i wartości, oddał także Zbigniew Pogoda, działacz z Prawa i Sprawiedliwości, przewodniczący rolniczej „Solidarności” w latach 80. Zaznaczył, że najwyższą wartością władzy powinno być dobro społeczeństwa. Dodał, że rząd PiS dba o gospodarkę i społeczeństwo.
– Należy jednak unikać ludzi, którzy chcą panować nad innymi, uzależniać od innych zamiast zajmować rozwiązywać problemy życia społeczeństwa i obywateli – dodał.
Przypomnijmy, że w 2019 roku brama byłej Cukrowni Łubna została odnowiona przez kazimierskich społeczników. Umieszczono na niej i poświęcono pamiątkową tablicę „Solidarności”. Tablica przedstawia kontury Polski. Znalazły się tam również dwie daty: podpisania porozumień sierpniowych 31 sierpnia oraz data wprowadzenia stanu wojennego.