W pierwszym dniu przedświątecznej akcji Radia Kielce „Nadzieja pod choinkę” przedstawiamy codzienną pracę Caritas Diecezji Kieleckiej. To jedna z największych w regionie świętokrzyskim organizacji pożytku publicznego. Zatrudnia ponad dwa tysiące osób i trzy tysiące wolontariuszy, którzy rocznie realizują niemal 150 projektów pomocowych. W 80 placówkach Caritas Diecezji Kieleckiej wsparcie otrzymują niepełnosprawni, ubodzy, chorzy i bezdomni.
Schronisko dla kobiet przy ulicy Urzędniczej w Kielcach przez 23 lata działalności dało schronienie ponad 1600 samotnym matkom. Dziś jest domem tymczasowym dla pani Marleny i jej córki. Jak podkreśla pani Marlena, pobyt w schronisku pomógł jej stanąć na nogi. Wsparcie, które otrzymała ze strony specjalistów takich jak prawnicy, psycholodzy czy terapeuci pozwoliło spojrzeć z nadzieją w przyszłość.
Środowiskowy Dom Samopomocy w Kielcach to kolejna placówka Caritas Diecezji Kieleckiej. Wsparcie otrzymują w niej seniorzy, którzy każdego dnia spotykają się, by uczestniczyć we wspólnych zajęciach. Jak mówi Małgorzata Kudła, kierowniczka domu, jest to miejsce, w którym seniorzy zapominają o największej bolączce ludzi starszych, jaką jest samotność. Zajęcia pobudzają pamięć, sprawność fizyczną, ale także pozwalają na rozwijanie pasji takich jak malarstwo, czytelnictwo czy śpiew. Pan Eugeniusz, jeden z podopiecznych domu, bardzo lubi siadać w wygodnym fotelu i czytać książki.
Caritas Diecezji Kieleckiej działa od ponad 33 lat.
CARITAS DIECEZJI KIELECKIEJ
Caritas Diecezji Kieleckiej to największa w województwie świętokrzyskim organizacja pożytku publicznego. Od ponad 30 lat zajmuje się pomocą dzieciom, osobom niepełnosprawnym, chorym, starszym oraz bezdomnym. Kielecka Caritas rocznie pomaga około 30 tys. osób. Organizuje m.in. zbiórki żywności, letni wypoczynek dla dzieci, wigilię dla bezdomnych, czy akcję „Wigilijne Dzieło Pomocy Dzieciom”. Obecnie zatrudnia niemal 500 osób etatowo i kolejne 200 na umowy-zlecenia, a ok. 3 tys. wolontariuszy wzbogaca ten wysiłek pomnażając wielkość świadczonej pomocy.
Na co dzień kielecka Caritas prowadzi wiele placówek dla niepełnosprawnych, m.in. warsztaty terapii zajęciowej w Ostrowie i Piasku Wielkim, Dom dla Niepełnosprawnych w Piekoszowie oraz zakład aktywności zawodowej w Kielcach. Prowadzi również pomoc doraźną w postaci wypożyczalni sprzętu rehabilitacyjnego, centrum interwencji kryzysowej, czy magazynu odzieży używanej.
Caritas Diecezji Kieleckiej wspiera także osoby starsze i chore psychicznie. Z myślą o nich prowadzi środowiskowe domy samopomocy w Mniowie, Sędziszowie, schroniska oraz domy opieki i domy pomocy społecznej. Kilka lat temu organizacja uruchomiła w Kielcach stacjonarne hospicjum, gdzie opiekę mogą znaleźć osoby terminalnie chore.
Do zadań Caritas Diecezji Kieleckiej należy też wspieranie dzieci. Prowadzi dla nich m.in. świetlice środowiskowe, ognisko wychowawcze oraz przedszkola i żłobek. Nie zapomina także o osobach biednych i bezdomnych, oferując im pomoc w schroniskach, domu dla bezdomnych, czy charytatywnych stołówkach.
W swoich strukturach Caritas Diecezji Kieleckiej posiada również Diecezjalne Centrum Wolontariatu, parafialne zespoły Caritas oraz szkolne koła Caritas.
W sumie to aż 62 placówki całoroczne realizujące każdego roku od 120 do 150 projektów.
Obszar działania sięga od Krakowa do Kielc, obejmując aż trzy województwa: świętokrzyskie, małopolskie i śląskie.
Bardzo ważną rolę w codziennym funkcjonowaniu Caritas Diecezji Kieleckiej odgrywają wolontariusze zrzeszeni w Diecezjalnym Centrum Wolontariatu. W tym roku świętują jubileusz 15-lecia istnienia. Diecezjalne Centrum Wolontariatu zostało powołane jako jednostka Caritas Diecezji Kieleckiej przez biskupa Kazimierza Ryczana dekretem z 2 czerwca 2007 roku. Zadaniem DCW jest koordynacja działań wolontariuszy w diecezji, prowadzenie szkoleń, inicjowanie akcji charytatywnych, nadzór nad Szkolnymi Kołami Caritas i Parafialnymi Zespołami Caritas, integracja środowiska wolontariuszy i promocja wolontariatu.
W ciągu roku kielecka Caritas organizuje dwie duże zbiórki żywności – przed Świętami Bożego Narodzenia i przed Wielkanocą. Akcja prowadzona jest przez kilkuset wolontariuszy z parafialnych i szkolnych kół Caritas w kilkudziesięciu sklepach samoobsługowych na terenie diecezji kieleckiej. Dzięki tym działaniom udaje się rocznie pozyskać 20-25 ton produktów, z których przygotowywane jest ponad 3 tys. paczek dla osób ubogich. Trafiają one do rodzin wielodzietnych, samotnych, starszych, a także bezdomnych. Od kilku lat zbiórka ma zakres ogólnopolski i organizowana jest przez większość Caritas diecezjalnych pod nazwą „Tak, pomagam”.
„Wigilijne dzieło pomocy dzieciom” to kolejna akcja, jaką każdego roku prowadzi Caritas Diecezji Kieleckiej. Świeca Wigilijnego Dzieła Pomocy Dzieciom jest symbolem pamięci o najsłabszych, potrzebujących pomocy. Świeca ta symbolicznie stawiana jest podczas Wigilii przy pustym talerzu oczekującym na ubogiego, nieznajomego, wędrowca. Pierwsze świece Caritas zapłonęły na polskich stołach w 1993 roku, wtedy akcja wigilijna realizowana była zaledwie w kilku diecezjach, w tym w diecezji kieleckiej. W 1994 roku świece płonęły już na stołach wigilijnych w całej Polsce. Dzięki temu przez 22 lata trwania akcji pomoc otrzymało kilka milionów dzieci z ubogich rodzin. W akcji „Wigilijnego Dzieła Pomocy Dzieciom” biorą udział wszystkie diecezje w Polsce. Akcja ma wymiar ekumeniczny i biorą w niej udział Eleos Kościoła Prawosławnego i Diakonia Kościoła Ewangelicko-Augsburskiego. Caritas Diecezji Kieleckiej rozprowadza rocznie ok. 80 tys. świec WDPD. Dochód przeznaczany jest na organizacje wypoczynku letniego dla dzieci z rodzin ubogich, prowadzenie zajęć w świetlicach środowiskowych i dożywianie dzieci.
Caritas Diecezji Kieleckiej
Jana Pawła II 3, 25-013 Kielce
NIP: 657-038-94-52
Regon: 290505494
NR KONTA BANKOWEGO W PLN
dla przelewów krajowych:
ING Bank Śląski O/ Kielce
21 1050 1416 1000 0005 0011 5811
dla przelewów zagranicznych:
ING Bank Śląski O/ Kielce
INGBPLPW PL21 1050 1416 1000 0005 0011 5811
NR KONTA BANKOWEGO W EUR
dla przelewów krajowych:
PKO SA O/Kielce
63 1240 1372 1978 0010 0188 7520
dla przelewów zagranicznych:
PKO SA O/Kielce
PKOPPLPW PL63 1240 1372 1978 0010 0188 7520
NR KONTA BANKOWEGO W USD
dla przelewów zagranicznych:
ING Bank Śląski O/ Kielce
INGBPLPW PL12 1050 1416 1000 0090 8162 6724
CARITAS DIECEZJI SANDOMIERSKIEJ
Caritas Diecezji Sandomierskiej działa od 30 lat. W tym czasie odbywało się systematyczne budowanie struktur i bazy, dzięki której pomocą objęte są różne grupy społeczne i wiekowe, a także osoby niepełnosprawne. Główną siedzibą sandomierskiej Caritas jest dawny kompleks szpitala św. Ducha na starówce. Zakonnicy, tzw. duchacy, już w średniowieczu opiekowali się tutaj chorymi, niepełnosprawnymi i biednymi ludźmi. Jest to więc kontynuacja tej pięknej tradycji. Ksiądz Bogusław Pitucha, dyrektor Caritas Diecezji Sandomierskiej, tworząc sieć placówek pomocowych jednocześnie potrafi doskonale współpracować ze władzami samorządowymi każdego szczebla, ze środowiskiem lokalnym, instytucjami, co ma ogromne znaczenie w rozwijaniu tych miejsc, a tym samym stwarzaniu coraz lepszych warunków dla podopiecznych.
„Radość Życia” od 1999 roku
Jedną z pierwszych placówek jaka powstała w strukturach sandomierskiej Caritas był Ośrodek Rehabilitacyjno-Edukacyjny „Radość Życia” dla Dzieci i Młodzieży Niepełnosprawnej (od 1999 roku). To jedyna w Sandomierzu i największa w powiecie sandomierskim placówka zajmująca się edukacją osób z niepełnosprawnością intelektualną w stopniu umiarkowanym, znacznym i głębokim, a także z niepełnosprawnością sprzężoną, np. niedowidzeniem, niedosłuchem, z epilepsją, z autyzmem itp. W ramach ośrodka funkcjonują szkoły: Przedszkole Specjalne, Szkoła Podstawowa Specjalna, Szkoła Podstawowa dla Uczniów z Autyzmem, Szkoła Specjalna Przysposabiająca do Pracy, Zespoły Rewalidacyjno-Wychowawcze. Wychowankowie Ośrodka „Radość Życia” uczą się w dwóch budynkach na ul. Opatowskiej i ul. Trześniowskiej. W Ośrodku są prowadzone zajęcia edukacyjne, rehabilitacyjne i rewalidacyjne. Ośrodek jest również miejscem, gdzie uczniowie czują się bezpiecznie i mają stworzone warunki do wszechstronnego rozwoju oraz możliwość realizacji swych pasji w różnych dziedzinach.
Od 2003 roku w strukturach Caritas działa w Sandomierzu Niepubliczna Poradnia Psychologiczno-Pedagogiczna obejmująca swym zasięgiem całą diecezję. Głównym zadaniem poradni jest udzielenie dzieciom i młodzieży pomocy psychologiczno-pedagogicznej i logopedycznej oraz wspomaganie ich wszechstronnego rozwoju, prowadzenie profilaktyki uzależnień i terapii zaburzeń rozwojowych, zachowań dysfunkcyjnych, wspomaganie wychowawczej i edukacyjnej funkcji szkoły i rodziny, prowadzenie terapii behawioralnej dla dzieci autystycznych. Poradnia realizuje swoje zadania poprzez: diagnozę, konsultację, terapię, psychoedukację, doradztwo, interwencję w środowisku ucznia, działalność profilaktyczną, działalność informacyjną.
Nie tylko w Sandomierzu
Działalność Caritas to także placówki socjalno-bytowe takiej jak np. świetlica socjoterapeutyczna dla dzieci w Tarnobrzegu prowadzona przez Parafialny Zespół Caritas przy parafii p.w. Chrystusa Króla. Istnieje od października 2003 roku. Zadaniem świetlicy jest jak najlepsze przygotowanie dzieci i młodzieży do samodzielnego życia poprzez objęcie ich działaniami wychowawczymi, opiekuńczymi, edukacyjnymi i profilaktycznymi. Świetlica w Tarnobrzegu za podstawowy cel swojej działalności przyjęła zapewnienie dzieciom z rodzin patologicznych, biednych, wielodzietnych, niewydolnych wychowawczo opieki oraz tworzenie warunków do wszechstronnego rozwoju osobowości dziecka, poprzez zajęcia dydaktyczno-wychowawczo-opiekuńcze. Opieką objęte są również osoby w jesieni życia. W Modliborzycach działa Dzienny Dom Senior+, jest czynny osiem godzin dziennie w dni robocze i dysponuje 20 miejscami. Znajduje się w nim sala klubowo-biblioteczna i rehabilitacyjna, pokój do terapii indywidualnej, gabinet pielęgniarski, pokój do wypoczynku oraz jadalnia z aneksem kuchennym. W ramach oferty tej placówki odbywają się zajęcia usprawniające zdrowie fizyczne i psychiczne, na przykład ćwiczenia pamięci, warsztaty z muzykoterapii i taneczne, kulinarne i komputerowe oraz spotkania tematyczne z ciekawymi ludźmi – dietetykiem, lekarzem, prawnikiem czy psychologiem. Podopieczni mają zapewnione wyżywienie.
W Janowie Lubelskim sandomierska Caritas prowadzi Warsztaty Terapii Zajęciowej. To placówka pobytu dziennego dla osób niepełnosprawnych, posiadających umiarkowany lub znaczny stopień niepełnosprawności. W placówce odbywa się rehabilitacja społeczna oraz zawodowa, zmierzająca do ogólnego rozwoju i poprawy sprawności niezbędnych do prowadzenia przez osobę niepełnosprawną niezależnego, aktywnego i samodzielnego życia na miarę indywidualnych możliwości osoby objętej terapią. W warsztatach rehabilitacja prowadzona jest w dziewięciu pracowniach terapii zajęciowej: gospodarstw domowych, wikliniarskiej, stolarskiej, komputerowej, rękodzieła, hafciarsko-krawieckiej, fryzjerskiej, teatralno-muzycznej.
Jest również sala do rehabilitacji ruchowej z profesjonalną obsługą fizjoterapeuty. Do dyspozycji uczestników jest również psycholog, pielęgniarka i raz w tygodniu logopeda. Placówka umożliwia systematyczne uczestnictwo w zajęciach tanecznych tworząc zespół folklorystyczny „Jacy Tacy”.
Oprócz Janowa Lubelskiego Warsztaty Terapii Zajęciowej Caritas Diecezji Sandomierskiej prowadzi także w Rudniku nad Sanem (od października 2006 roku). Warsztaty dysponują wykwalifikowaną kadrą instruktorską i pracowniami, przygotowanymi i odpowiednio wyposażonymi do prowadzenia poszczególnych typów zajęć. WTZ w Rudniku nad Sanem dysponują następującymi pracowniami: wikliniarską, stolarską, gospodarstwa domowego, rzemiosł różnych, fryzjerską z elementami stylizacji, komputerowo-reklamową, teatralno-muzyczną, hafciarsko-krawiecką, dekoratorską. Poprzez zajęcia w pracowniach tematycznych podopieczni nabywają umiejętności przysposabiające do pracy jak również kształtują czynności potrzebne do funkcjonowania w życiu codziennym. Zajęcia te przygotowują uczestników do podjęcia pracy na półotwartym bądź zamkniętym rynku pracy, w Zakładach Pracy Chronionej lub Zakładach Aktywności Zawodowej. W ramach rehabilitacji społecznej Warsztaty umożliwiają osobom niepełnosprawnym uczestniczenie w życiu społecznym. Realizowana jest ona przede wszystkim przez wykształcenie w podopiecznych jak największej samodzielności, umiejętności kierowania własnym zachowaniem, a przez to osiągnięcie wyższego stopnia rozwoju czy zaradności życiowej. Podczas prowadzonych warsztatów uwzględniane są indywidualne predyspozycji i możliwości psychofizyczne poszczególnych uczestników. Terapia jest prowadzona zgodnie z opracowanym dla każdego uczestnika indywidualnym programem rehabilitacji. Projekty terapeutyczne są opracowywane na podstawie: zgromadzonych dokumentów, wywiadu środowiskowego, obserwacji uczestnika oraz jego działań i zachowań podczas pobytu w warsztacie. Uczestnicy WTZ w czasie pobytu dziennego w placówce mają również zapewniony ciepły posiłek.
W Rudniku nad Sanem jest także Środowiskowy Dom Samopomocy prowadzony przez sandomierską Caritas. Jest to miejsce przeznaczone dla osób dorosłych, powyżej 18. roku życia przewlekle psychicznie chorych i upośledzonych umysłowo w stopniu głębokim, znacznym i umiarkowanym, a także lekkim, gdy jednocześnie występują inne zaburzenia. ŚDS jako ośrodek wsparcia dziennego w swojej działalności realizuje zadania z zakresu pomocy społecznej, udzielając wsparcia uczestnikom i ich rodzinom oraz kompensując skutki niepełnosprawności w sferze zdrowia psychicznego i funkcjonowania społecznego. Podstawowym zadaniem tej placówki jest podtrzymywanie i rozwijanie umiejętności podopiecznych niezbędnych do jak najbardziej samodzielnego życia. W tym celu w ŚDS prowadzone są różnorodne treningi jak: trening funkcjonowania w życiu codziennym w tym: trening nauki higieny, trening dbałości o wygląd zewnętrzny, trening kulinarny, trening umiejętności praktycznych, trening gospodarowania własnymi środkami finansowymi, a także trening spędzania czasu wolnego, trening umiejętności interpersonalnych. ŚDS zapewnia oparcie społeczne i pomoc dla uczestników i ich rodzin także poprzez świadczenie usług takich jak: poradnictwo psychologiczne, pomoc w załatwianiu spraw urzędowych, pomoc w dostępie do niezbędnych świadczeń zdrowotnych, terapię ruchową: sport, turystykę i rekreację, niezbędną opiekę, terapię zajęciową w tym: zajęcia z gospodarstwa domowego, plastyczne, teatralno-muzyczne, komputerowe i rękodzielnicze.
Pomagają nie tylko bezdomnym
Na liście placówek sandomierskiej Caritas mających swoją siedzibę w Rudniku nad Sanem są jeszcze trzy inne miejsca: Schronisko dla Bezdomnych Kobiet, Ośrodek Interwencji Kryzysowej oraz Dom Samotnej Matki.
Schronisko dla Bezdomnych Kobiet zapewnia całodobowe schronienie oraz pomoc kobietom znajdującym się w trudnej sytuacji losowej. Trafiają one tu nie tylko z diecezji sandomierskiej, ale także całego województwa podkarpackiego. Bezdomne kobiety znajdują tu wsparcie w pokonaniu swoich problemów, mogą również liczyć na terapię antyuzależnieniową. W schronisku mają zapewnioną odzież, środki higieny, wyżywienie. Udzielana jest im również wszelka pomoc medyczna. Działalność schroniska oprócz pomocy doraźnej ma również na celu zapewnienie, na ile to możliwe, aktywizacji zawodowej oraz pomoc w rozwiązaniu trudnej sytuacji życiowej bezdomnych kobiet.
Ośrodek Interwencji Kryzysowej to placówka opiekuńcza, która jest w stanie przez całą dobę udzielić pomocy i wsparcia matkom z małoletnimi dziećmi oraz kobietom w ciąży dotkniętych przemocą, doświadczających kryzysu osobistego i rodzinnego z powodu stosowania różnych form przemocy w rodzinie. Podczas pobytu w OIK, kobiety otrzymują pomoc psychologiczną i prawną oraz mają stworzone warunki do uregulowania swojego życia rodzinnego. Celem interwencji kryzysowej jest przywrócenie równowagi psychicznej i umiejętności samodzielnego radzenia sobie, a dzięki temu zapobieganie przejścia reakcji kryzysowej w stan chronicznej niewydolności psychospołecznej.
W Domu Samotnej Matki schronienie znajdują kobiety w szczególnie trudnej sytuacji życiowej, znajdujące się w okresie tzw. okołoporodowym, tzn. trzy miesiące przed i trzy miesiące po porodzie. Kobiety otrzymują pomoc psychologiczną, prawną i socjalną. Ponadto, szczególnie młodociane matki mogą korzystać z pomocy pracownika socjalnego lub pielęgniarki przy opiece nad noworodkiem. Pracownicy starają się także, by o ile to możliwe, matki pozostawiły przy sobie dzieci, biorąc na siebie trud wychowania. Kobiety, przychodzące do Domu przeżywają trudne chwile. Otrzymują tam pomoc, zrozumienie, akceptację. Pracownicy Domu, starają się, aby spojrzały one na nowo na swoją sytuację i aby odeszły z domu przemienione i potrafiły się odnaleźć w społeczeństwie.
W tym samym roku co Ośrodek „Radość Życia” w Sandomierzu powstało także Schronisko dla Bezdomnych Mężczyzn. W ciągu roku przebywa tam średnio od 12 do 35 bezdomnych najczęściej z terenu województwa świętokrzyskiego, a w razie konieczności także z ościennych województw. Docelowo placówka dysponuje 50 miejscami dla osób bezdomnych, na stałe w Schronisku znajduje się 35 miejsc, w razie konieczności istnieje jednak możliwość dostawienia 15 łóżek. Liczba podopiecznych schroniska ulega przez cały czas zmianom, najwięcej osób przebywa tam w okresie jesienno-zimowym.
Caritas Diecezji Sandomierskiej to także pomoc humanitarna
Codzienna działalność Caritas Diecezji Sandomierskiej to także doraźna pomoc w postaci wsparcia żywnościowego, przy zakupie leków, opieka pielęgniarska, wydawanie odzieży oraz ciepłych posiłków dla biednych, które przygotowuje Zakład Aktywności Zawodowej- jedno z najnowszych miejsc utworzonych przez Caritas Diecezji Sandomierskiej, gdzie zatrudnienie znalazły osoby dorosłe, niepełnosprawne. To także udział w ogólnopolskich programach Caritas jak np. Wigilijne Dzieło Pomocy Dzieciom dzięki czemu organizowane są letnie kolonie, Jałmużna Wielkopostna czy program Skrzydła dotyczący pomocy konkretnemu uczniowi. Gdy wybuchła wojna w Ukrainie Caritas Diecezji Sandomierskiej natychmiast przyjęła w swoim ośrodku wypoczynkowym w Bojanowie uchodźców, a potem kolejne grupy obejmując je swoimi programami pomocowymi dotyczącymi wyżywienia, odzieży, a także pracy. Co więcej, na Ukrainę pojechało już prawie 30 busów Caritas Diecezji Sandomierskiej z pomocą humanitarną i przygotowywane są kolejne.
– Przez wiele lat redakcja Radia Kielce znajdowała się po sąsiedzku z siedzibą Caritas w Sandomierzu. Na co dzień miałam okazję obserwować jak dużo przychodzi tam ludzie, aby dostać wsparcie i jak wiele znaczy dla dzieci szkoła i ośrodek rehabilitacyjny „Radość Życia ” który dla nich stworzono. Widziałam jak z małych, zagubionych, czasami także zalęknionych dzieci o różnych niepełnosprawnościach powoli wyrastają ludzie dorośli, chętnie nawiązujący kontakt, podejmujący rozmowę, otwarci. To moim zdaniem jeden z największych spektakularnych sukcesów, który dokonuje się w tej placówce nieustannie. Uśmiechnięte twarze dzieci wybiegających na dziedziniec Caritas, wsiadających do busów, które rozwożą je do domów ich rozmowy, śmiechy, zabawy świadczą o tym, że placówka jest nie tylko radością życia z nazwy – mówi Grażyna Szlęzak, dziennikarka Radia Kielce.
Artykuł powstał przy współpracy z Justyną Marzec, rzecznikiem Caritas Diecezji Sandomierskiej.
Ponad 20 tys. osób korzystających z całodobowych placówek Caritas Diecezji Sandomierskiej, np. ze schroniska dla bezdomnych, czy Ośrodka Interwencji Kryzysowej. Do tego: usługi pielęgniarskie, opieka długoterminowa, systematyczna pomoc dla osób niepełnosprawnych, samotnych i chorych – to niewielki wycinek z działalności tej instytucji kościelnej.
To jedna z organizacji pomocowych, które w ramach tegorocznej, przedświątecznej akcji Radia Kielce „Nadzieja pod choinkę” – przybliżamy na naszej antenie, aby zachęcić naszych słuchaczy do wsparcia jej podopiecznych.
Jak powiedział dyrektor ks. Bogusław Pitucha, na co dzień nie widać, jak wielka rzesza ludzi jest pod opieką Caritas, ponieważ do dużych akcji dochodzi wiele mniejszych programów, z których korzystają setki, a nawet tysiące ludzi. Jest to np. unijna pomoc żywnościowa. Caritas Diecezji Sandomierskiej wydała w tym roku artykuły spożywcze dla ponad 8 tys. osób. Z punktu pomocy doraźnej dziennie korzysta prawie 100 osób. Do tego dochodzą akcje nieplanowane, wynikające np. z powodzi, czy innych zdarzeń losowych.
– Naszą zasadą jest to, że nikogo nie zostawiamy bez pomocy. W tym dziele pomagają nam inne osoby, zarówno prywatne, jak i instytucje wspierające nasze akcje, dzięki czemu możemy pomagać potrzebującym – stwierdził ks. Bogusław Pitucha.
Dodał, że ten rok jest szczególnie trudny ze względu na inflację, ponieważ ludziom brakuje pieniędzy na jedzenie i leki. Do tego doszła wojna na Ukrainie, a Caritas objęła swoją pomocą także uchodźców.
Augustyn Kochowski mieszka w schronisku dla bezdomnych mężczyzn w Sandomierzu prowadzonym przez Caritas Diecezji Sandomierskiej od 11 lat. Powiedział, że trudno mu sobie wyobrazić własny los, gdyby nie to miejsce. Kiedyś był nauczycielem wychowania fizycznego, ale splot wydarzeń sprawił, że trafił do schroniska. O tym miejscu wypowiada się w samych pozytywach.
– Niczego nam nie brakuje, jest ciepło, są posiłki, mamy swoją kaplicę, święta spędzamy razem, jak w domu. To jest prawdziwe dobrodziejstwo. Tak się moje losy pogmatwały, ale teraz mogę powiedzieć, że stoję na nogach – stwierdził.
Małgorzata Wójcikowska trafiła pod opiekę Caritas Diecezji Sandomierskiej 7 lat temu, po nagłej śmierci męża. Została z 13-letnim synem, jest po kilku operacjach, a przed nią są kolejne. Jako osoba niepełnosprawna, została objęta przez Caritas pomocą z jednego procenta podatku.
– Pieniądze przeznaczam na wizyty lekarskie, bo nie wszystko mogę zrealizować na NFZ, na rehabilitację, czy na leki. Co więcej, pomocą Caritas został objęty mój syn. Jest w programie Skrzydła. Po raz pierwszy w życiu dostał niedawno laptop. Nas nie stać było na taki wydatek – dodała.
Pani Małgorzata podkreśliła, że pracownicy Caritas Diecezji Sandomierskiej oprócz finansowej pomocy – niosą też inną. Jest to ciepło i życzliwość, co daje poczucie bezpieczeństwa i świadomość, że jest wsparcie innych ludzi.