Odwiedzający regionalne muzeum ziemi koneckiej będą mogli zapoznać się m.in z historią najsłynniejszych rodów związanych z tym miejscem, czyli rodziny Małachowskich i Odrowążów.
Chociaż placówka, która będzie znajdować się w parku nie jest jeszcze gotowa to równolegle powstaje koncepcja wystawy.
Na cele wystawiennicze przeznaczone zostaną pomieszczenia dawnej stolarni w parku pałacowym o powierzchni 260 m2. Zostaną one przystosowane do potrzeb wystawy stałej, poświęconej dziejom regionu. Krzysztof Obratański burmistrz Końskich informuje, że zachowano oryginalne elementy zabytkowego budynku.
– W dawnej stolarni część elementów kamiennych została odnowiona. Jej wnętrza w dużym stopniu opierać się będzie na pokazaniu oryginalnych fragmentów wykonanych z kamienia i cegły, odtworzone zostaną metalowe kraty i klamry.
Na potrzeby wystawy zakupione zostaną gabloty wystawiennicze, kioski multimedialne, wyświetlacze holograficzne, wykonane zostaną wielkoformatowe wydruki, repliki, kopie i rekonstrukcje zniszczonych obiektów muzealnych. Jednak całościowa koncepcja wystawy dopiero powstaje, dodaje Krzysztof Obratański.
Powołano nieformalną grupę, która swój plan muzeum przekaże do społecznych konsultacji.
– Nieformalny zespół tworzą pasjonaci historii i ziemi koneckiej, którzy opracują program muzeum i przedstawią go do społecznych konsultacji.
Na razie wiadomo, że jedną z koncepcji jest pokazanie dziejów regionu poprzez działalność rodów szlacheckich i wartości jakie im przyświecały. Przykładowo, związany z Końskimi Stanisław Małachowski, jeden z autorów Konstytucji 3 Maja, traktowany jest jako obrońca wolności i współtwórca polskiej demokracji.
Obecnie wiele artefaktów związanych z poszczególnymi postaciami jest rozproszonych po różnych instytucjach i zbiorach prywatnych. Dopiero trwają negocjacje i rozmowy nad sprowadzeniem ich do Końskich.
Muzeum ma rozpocząć działalność pod koniec przyszłego roku.