Rozpoczęły się przygotowania do budowy kolejowego portu przeładunkowego w Staszowie. Na początek, gmina konsultuje założenia inwestycji z przedsiębiorcami.
Jak informowaliśmy, port ma wykorzystywać szeroki tor przebiegający przez gminę. Towary, które docierałyby ze wschodu mają być przenoszone do wagonów na standardowych torach i rozwożone we wszystkich częściach kraju, a także do portów morskich nad Bałtykiem.
Konsultacje skierowane są do firm zainteresowanych współpracą z portem. Baza ma powstać na terenach inwestycyjnych w Grzybowie i okolicznych prywatnych działkach. W sumie ma zająć ponad 60 hektarów. Pieniądze na jego zagospodarowanie pochodzą z Polskiego Ładu. To kwota prawie 50 mln zł – przypomina burmistrz Leszek Kopeć.
– Konsultacje mają dać nam konkretną wiedzę, jak wydać pieniądze na zagospodarowanie terenu, aby było to zgodne z potrzebami firm. Przedsiębiorców zapytamy m.in. o wielkość działki którą chcą posiadać pod swój biznes, co chcą tam wybudować, czy potrzebna jest im np. bocznica szeroka, albo energia elektryczna wysokiej mocy – powiedział burmistrz.
Ankietowanie potrwa do 12 stycznia, potem rozpoczną się konkretne rozmowy z przedsiębiorcami. Następnie wnioski zostaną przeanalizowane i ogłoszony zostanie przetarg na opracowanie Programu Funkcjonalno-Użytkowego. Dopiero on da podstawę do ogłoszenia we wrześniu lub w październiku przyszłego roku przetargu na budowę portu w systemie „Zaprojektuj i wybuduj”.
Burmistrz Leszek Kopeć dodaje, że wojna na Ukrainie zweryfikowała pierwotne plany dotyczące portu przeładunkowego, który miał być nastawiony przede wszystkim na handel z Chinami. Teraz zgłasza się wiele firm ukraińskich, zainteresowanych zarówno eksportem, jak i importem towarów z Ukrainy, jest też zainteresowanie ze strony znanych firm polskich oraz niemieckich.
Powstanie nowych miejsc pracy oraz działalność portu przeładunkowego ma dać nowy impuls dla rozwoju Staszowa. Na drugi etap budowy, gmina dostanie pieniądze z Regionalnego Programu Operacyjnego Województwa Świętokrzyskiego. Ma to być również kwota 50 mln zł.