Dokładnie 122 lata temu, 22 grudnia 1900 roku, dworek w Oblęgorku stał się własnością Henryka Sienkiewicza. Otrzymał go z okazji 25-lecia pracy literackiej.
Jak mówi Łukasz Wojtczak, kierownik pałacyku, główne uroczystości jubileuszowe odbyły się w Warszawie i były związane z wręczeniem pisarzowi aktu własności majątku oblęgoreckiego.
– To było wielkie wydarzenie z udziałem wielu znamienitych gości. Uroczystości odbywały się nie tylko w Warszawie, ale także w innych miastach, m.in. w Krakowie, Lwowie, ale i w Kielcach, gdzie w Teatrze Ludwika odbył się specjalny spektakl poświęcony jubileuszowi pisarza. Natomiast w Warszawie pisarz otrzymał wspaniałe prezenty, oprócz aktu własności w Oblęgorku, otrzymał też księgi ofiarodawców tego majątku – zaznacza.
Trzy z czerech ksiąg się zachowały, i znajdują się w zbiorach Pałacyku Henryka Sienkiewicza, który jest oddziałem Muzeum Narodowego w Kielcach. Łukasz Wojtczak dodaje, że są dowodem tego, jak znaczące było to wydarzenie.
– Sienkiewicz otrzymał majątek w Oblęgorku od całego społeczeństwa, które się składało na ten majątek. W księgach jubileuszowych, poszczególne osoby, które wpłacały jakieś datki na rzecz prezentu dla Sienkiewicza, wpisywały swoje nazwisko, czasami kwotę jaką wpłaciły na rzecz komitetu, a nieraz bardziej szczegółowe dane, np. na temat swojego pochodzenia czy zawodu – zaznacza.
Można tam znaleźć wiele nazwisk znakomitych postaci, jak znani malarze, literaci, społecznicy, duchowni, przedstawiciele różnych stanów.
– Łącznie w trzech księgach, które się zachowały, jest ponad 21 tys. nazwisk. Zatem, gdyby się zachowały wszystkie cztery księgi, mielibyśmy nazwiska ponad 28 tys. osób, które złożyły się na ten dar – zauważa Łukasz Wojtczak.
Sienkiewicz przybył do dworku w 1902 roku i przebywał w nim do jesieni 1914. Pałacyk w Oblęgorku traktował jako letnią rezydencję.