Bez śpiewania kolęd nie wyobrażamy sobie dziś świąt. Okazuje się, że tradycja śpiewania na przełomie roku jest dłuższa, niż mogłoby się wydawać. Genezę ma w rzymskich obchodach styczniowych, które były kultywowane w I wieku przed narodzeniem Chrystusa. Pieśni były formą składania sobie życzeń.
Jak przypomina ks. Robert Woszczycki, prefekt parafii Miłosierdzia Bożego w Kielcach, początki kolęd o charakterze bożonarodzeniowym miały miejsce wraz z rozwojem i umacnianiem się chrześcijaństwa. Pierwsi twórcy kolęd inspirowali się ewangeliami św. Mateusza i św. Łukasz, którzy najszerzej opisują wydarzenia związane z narodzeniem Jezusa.
– Za twórcę pierwszej kolędy o charakterze religijnym, liturgicznym uważa się św. Franciszka z Asyżu. Była ona śpiewana w nocy z 24 na 25 grudnia w zorganizowanej przez niego szopce w Greccio we Włoszech w 1223 r. – dodaje.
Najstarsza polska kolęda – „Zdrów bądź, królu anielski” pochodzi z 1424 roku. Jej tekst można odnaleźć w kilku źródłach, z których najistotniejszy to zbiór kazań Jana Szczekny, spowiednika królowej Jadwigi oraz kodeks z łacińskimi kazaniami Piotra z Miłosławia, który przechowywany jest w Bibliotece Narodowej w Warszawie, a pochodzi z opactwa benedyktyńskiego na Świętym Krzyżu. Największy wzrost popularności kolęd przypada na przełom XVII i XVIII wieku.
Jak podkreśla ks. Robert Woszczycki, pastorałka nie jest tym samym co kolęda.
– Pastorałka to wesoła ludowa pieśń o lekkim charakterze, związanym z tematyką bożonarodzeniową, poszerzona o warstwę obyczajową dotyczącą regionu czy miasta. Nie jest ona w odróżnieniu od kolędy pieśnią liturgiczną, dopuszczoną do śpiewania w kościele – dodaje.
W polskim dorobku zachowało się ok. 500 kolęd i pastorałek, jednak zbiór ten się powiększa, bowiem cały czas powstają nowe, komponowane przez współczesnych artystów. Aktualnie według liturgii Kościoła katolickiego, kolędy śpiewa się od mszy w nocy z 24/25 grudnia – tak zwanej pasterki, do święta Chrztu Pańskiego w pierwszą niedzielę po 6 stycznia. W polskiej tradycji dopuszczalne jest wykonywanie ich aż do 2 lutego.