Jemioła to roślina półpasożytnicza, krzew wiecznie zielony. Tradycyjnie wieszamy ją na święta pod sufitem, nad stołem lub przy wejściu.
Dawniej wierzono, że chroni przed urokami i czarną magią, a także zabezpiecza dom przed pożarem i piorunami, a także zapewnia bogactwo. Obecnie jemioła wieszana jest na święta Bożego Narodzenia, aby przynieść domownikom szczęście.
– Istnieje także tradycja całowania się pod jemiołą, co ma gwarantować trwałość miłości. Jemioła wykazuje również właściwości prozdrowotne – twierdzi Iwona Stanek nauczycielka w Zespole Szkół Centrum Kształcenia Rolniczego w Sandomierzu.
Pozytywnie wpływa na układ krążenia i stabilizuje rytm pracy serca. Napary z jemioły stosuje się przy dolegliwościach bólowych, menopauzie i niewydolności krążenia. Herbata z jemioły działa uspokajająco, pomaga w przewlekłym stresie i depresji. Preparaty na bazie jemioły są wykorzystywane w leczeniu chorób nowotworowych.
Ta roślina zwiększa również odporność organizmu, działa przeciwzapalnie. Polecana jest także w przeziębieniach, grypie, a nawet przy zapaleniu płuc. Jemiołę stosuje się też przy produkcji kosmetyków do cery problematycznej.
Jemiołę zbiera się od grudnia do marca. Liście suszy się w temperaturze do 25 stopni Celsjusza. Najlepsze właściwości ma jemioła rosnąca na dębach oraz innych drzewach liściastych.