„Inspirowani naturą – o niezwykłej mocy zabawy w przyrodzie” – to tytuł wystawy czasowej w Muzeum Zabawek i Zabawy.
„Inspirowani naturą – o niezwykłej mocy zabawy w przyrodzie” ukazuje silny związek człowieka z naturą i jego potrzebę kontaktu z przyrodą na przestrzeni wieków. Szczególnie ważnym elementem wystawy jest zwrócenie uwagi na tę problematykę w odniesieniu do dzieci. W dobie nowoczesnych technologii i szybkiego tempa życia, twórcy ekspozycji chcą przypomnieć o niezwykłej mocy przyrody, do której na przestrzeni lat będą odwoływać się filozofowie, pedagodzy i artyści, tworząc nie tylko niezwykłe zabawki, ale również przestrzenie i metody inspirujące do wartościowego spędzania czasu. Dzięki wystawie zwiedzający dowiedzą się, skąd się wzięły leśne przedszkola, kto wymyślił pierwsze place zabawy i na czym będzie polegała metoda Marii Montessori. Ponadto będą mogli posłuchać dźwięków natury i zanurzyć się w barwnym świecie artystycznych interpretacji fauny i flory.
Prezentowane obiekty – zarówno muzealia, jak i współczesne zabawki, zostały rozmieszczone w czterech przestrzeniach tematycznych, oddających ich charakterystyczne cechy: z łąk i pól, tajemniczy ogród, zwierzyniec, leśne wędrówki. Organizatorzy proponują swobodną ścieżkę zwiedzania – przedstawione fakty historyczne nie będą narzucać narracji, a zachęcać do swobodnej eksploracji, odkrywania i inspiracji niezależnie od wieku odbiorcy.
Ze względu na wielowymiarowość i zastosowane rozwiązania, wystawa jest przyjazna osobom niewidomym, niesłyszącym oraz ze spectrum autyzmu, czy zaburzeniami integracji sensorycznej.
Całość uzupełnia twórcza przestrzeń dedykowana młodszym i starszym, którzy czerpiąc z idei wystawy, sami mogą stworzyć unikatową zabawkę z naturalnych materiałów.
Prezentowane muzealia pochodzą ze zbiorów: Muzeum Zabawek i Zabawy, Muzeum Zabawek w Krakowie – Fundacja Zbiorów Rodziny Sosenków, Państwowego Muzeum Etnograficznego w Warszawie, Muzeum Pałacu Króla Jana III w Wilanowie, Muzeum Narodowego w Krakowie, Muzeum Krakowa, Muzeum Etnograficznego im. Seweryna Udzieli w Krakowie, Muzeum Hutnictwa w Chorzowie, Fundacji „Arka” im. Józefa Wilkonia, Narodowego Archiwum Cyfrowego.
Na ekspozycji zaprezentowane zostały zabawki polskich projektantów i manufaktur: Wooden Story, Fiku Toys – Pawła Jasiewicza, Bajo, Dzikie Dzieci – Anny Bery, Bure Wióry, Uchatka, Puls-Art, Barbary Lewandowskiej „Groszek”, Natalii Gajo i Zuzanny Walkiewicz „Opniaki – leśny plac zabaw”, Muduko.
Wystawa będzie dostępna do 15 czerwca 2025 roku.
Lokalizacja
Muzeum Zabawek i Zabawy, plac Wolności 2, Kielce, PolskaJak Dojechać
Nie można znaleźć trasy!
- Harmonogram
- Goście
- Frekwencja
- Przewidywanie
- Komentarze
Dane pogodowe nie są obecnie dostępne dla tej lokalizacji
Raport o pogodzie
Dzisiaj stec_replace_today_date
stec_replace_current_summary_text
stec_replace_current_temp °stec_replace_current_temp_units
Wiatr stec_replace_current_wind stec_replace_current_wind_units stec_replace_current_wind_direction
Wilgotność stec_replace_current_humidity %
Wydaje się stec_replace_current_feels_like °stec_replace_current_temp_units
Przewidywanie
Data
Pogoda
Temp
Następne 24 Godziny
Powered by openweathermap.org