Jan Matejko i Mikołaj Kopernik to wakacyjni bohaterowie Radia Kielce. Są także patronami Roku 2023. Z tej okazji poznamy ich niezwykłe talenty i odkrycia, które zmieniały świat.
Zgłębimy fascynujące malarstwo Matejki i sprawdzimy do czego jeszcze – oprócz pędzla – miał dobrą rękę.
Spacerując śladami Kopernika, który wstrzymał słońce, poznany nie tylko wybitnego astronoma, ale i prawnika, kanonika, matematyka, lekarza i ekonomistę, czyli człowieka wielu talentów.
W piątki proponujemy nocny seans filmowy w ogrodzie Radia Kielce. Pokażemy Państwu wybitne dzieła światowej kinematografii i pokażemy jak film może zmieniać rzeczywistość. Albo jak tę rzeczywistość wykorzystywać propagandowo. To będzie cudowna lekcja edukacji medialnej w całkowicie letniej scenerii i z letnimi (a czasami gorącymi) niespodziankami kulinarnymi.
Swojej ukochanej zaprojektował suknię ślubną, z córkami chadzał na bale, a studentom fundował nagrody. Choć Kraków wiele mu zawdzięcza, nie został pochowany w Krypcie Zasłużonych w Kościele na Skałce. Dlaczego?
Jan Matejko był nie tylko wybitnym malarzem. Opowiemy o jego życiu, twórczości i najważniejszych obrazach, ale pokażemy też mistrza prywatnie – jakim był dzieckiem, mężem oraz ojcem. Przedstawimy go jako wykładowcę akademickiego oraz społecznika. Zawitamy do miejsc, w których wciąż czuć ducha mistrza – między innymi do Domu Jana Matejki przy ul. Floriańskiej w Krakowie.
Historia bilarda sięga XV wieku. To jedna z najstarszych gier. Wydaje się prosta, bo wszystko co trzeba zrobić, to tak uderzyć bilę kijem, by wpadła do otworu w stole. Łatwe? Czyżby? Przyjdź i przekonaj się!
Radio Kielce proponuje wakacyjną naukę gry w bilard. W każdy wtorek w godz. 10-14 w Kieleckim Centrum Bilardowym przy Placu Moniuszki 2b będzie można uczyć się pod okiem instruktora i rozgrywać pierwsze mecze na profesjonalnych stołach bilardowych. Miedzy godz. 9 a 12 w programie „Stacja Wakacje” powiemy o historii tej dyscypliny, o trikach bilardowych i… prawie Kartezjusza.
Na radiokielce.pl w każdy wtorek premiera specjalnie przygotowanego filmu instruktażowego. Uczyć gry w bilard będą najlepsi zawodnicy i zawodniczki w Polsce, mistrzowie świata i Europy.
Książnice, które znajdują się w regionie świętokrzyskim, skrywają wiele sekretów. W przypadku niektórych interesująca jest już sama historia. Na przykład wciąż tajemnicą osnute są losy łysogórskiej biblioteki, której kolekcja została rozproszona i w dużej części bezpowrotnie przepadła. Pokażemy konkretne dzieła, jak „Antyfonarz kielecki”, „Kazania świętokrzyskie”, ale również kolekcję rękopisów Emila Zegadłowicza. Będą też wspaniałe literackie prezenty.
Mikołaj Kopernik to nie tylko wielki astronom-odkrywca, autor sławnego „De revolutionibus orbium coelestium”, ale też kanonik, lekarz, matematyk, ekonomista. Postać nietuzinkowa, jak na wiek XV i z wieloma zainteresowaniami. W 2023 roku przypada 550. rocznica urodzin tego człowieka renesansu.
W wakacyjne czwartki odwrócimy role. To my będziemy odkrywać naszego wielkiego astronoma. Zajrzymy do miejsc, w których mieszkał i pracował Mikołaj Kopernik. Poszukamy jego śladów w Toruniu, Lidzbarku Warmińskim i Olsztynie. Zajrzymy do zamków, kościołów i kamienic. Porozmawiamy z ludźmi, których zawodowo i prywatnie interesuje postać astronoma.
Różne rodzaje i gatunki filmowe, rozrywka i edukacja, kino z dreszczykiem i z humorem, kino współczesne i światowy kanon filmowy, a w tle legendy kina, ciekawostki o aktorach i kultowe przepisy kulinarne z filmów. Croissanty ze „Śniadania u Tiffany’ego”, a może sycylijskie cannoli z „Ojca chrzestnego”? Będziemy o nich nie tylko mówić, ale spróbujemy je wspólnie przyrządzić.
Będzie też zaproszenie na noce pełne emocji. W każdy wakacyjny piątek zaprosimy do nowych ogrodów radia, aby wspólnie oglądać wybitne filmy, wybitnie wykrzywiające rzeczywistość. Seansom filmowym (lipiec, godz. 21; sierpień, godz. 20) towarzyszyć będą rozmowy oraz kulinarne niespodzianki.
Edukacja medialna. Kreacja i manipulacja w świecie kina
W piątkowe wieczory, od 30 czerwca do 25 sierpnia, w nowych ogrodach Radia Kielce (lipiec godz. 21; sierpień godz. 20) zapraszamy na 10 filmów światowej kinematografii, które przybliżą problematykę manipulacji.
Na każdy seans zaprosi nas filmoznawca prof. Uniwersytetu Jagiellońskiego Piotr Kletowski, który na każdy seans zaprosi wybitnego gościa.
Filmowe noce są bezpłatne, dla każdego znajdzie się miejsce i… niespodzianka.
„Chopinowskie inspiracje” to cykl letnich koncertów w ogrodzie włoskim Pałacu Biskupów Krakowskich w Kielcach ma już setki swoich wiernych fanów. W te wakacje – jak poprzednio – wystąpią znakomici artyści z kraju i z zagranicy, podbijający serca bywalców największych scen Polski i świata. Melomani będą mieli okazję wysłuchać w każdą sobotę – już od 15 lipca – niezapomnianych mistrzowskich wykonań o godz. 20 w lipcu i o godz. 19 w sierpniu. Wstęp na wszystkie koncerty jest bezpłatny.
Retransmisji koncertów będzie można wysłuchać na antenie Radia Kielce w niedziele o godz. 22:05.
Ta witryna wykorzystuje pliki cookie. Kontynuując przeglądanie wyrażasz zgodę na ich używanie. Zachęcamy do odwiedzenia naszej strony Polityki prywatności.