W tegorocznych planach Muzeum Zamkowego w Sandomierzu jest m.in. zorganizowanie trzech dużych wystaw. Najważniejsza prezentowana będzie latem. Nosi tytuł „Jerzy Ossoliński – magnat z Sandomierza”.
Jak powiedział Mikołaj Getka-Kenig dyrektor muzeum, ekspozycję zaplanowano w taki sposób, aby przedstawiała tę postać w szerokim wymiarze. Ossoliński był kanclerzem wielkim koronnym, posłem Rzeczpospolitej, wielkim politykiem i magnatem. Był związany nie tylko z Sandomierzem i okolicą, ale też z Warszawą.
To on wybudował w stolicy pałac Brühla, zwany pałacem sandomierskim, który stał w sąsiedztwie Pałacu Saskiego. Wystawa w Muzeum Zamkowym w Sandomierzu przygotowywana jest przy współpracy z czołowymi muzeami w Polsce, a także ze spółką Pałac Saski. W sandomierskim zamku można będzie oglądać m.in. portrety Jerzego Ossolińskiego ze zbiorów publicznych i kościelnych, w tym jego słynny wjazd do Rzymu jako posła RP, gdzie konie miały gubić legendarne złote podkowy.
Będą też jego autografy, które rozdawał jako kanclerz wielki koronny. Ciekawą kolekcję dotyczącą Jerzego Ossolińskiego posiada również Biblioteka Diecezjalna w Sandomierzu, co także można będzie zobaczyć na tej wystawie.
W najbliższych planach sandomierskiego zamku jest także zorganizowanie wystawy prezentującej skarby kartografii. Jak stwierdził dyrektor Getka- Kenig będzie to wyjątkowa okazja, aby zobaczyć najcenniejsze zabytkowe mapy ze zbiorów Muzeum Zamkowego, pochodzące od XVII wieku po okres II wojny światowej.
– Pokażemy bardzo duży wybór najciekawszych map, a niekiedy wręcz perełek o dużej wartości historycznej i artystycznej. Mapy zwłaszcza z tych dawnych wieków to prawdziwe dzieła sztuki- powiedział dyrektor.
Na wystawie będą również przyrządy kartograficzne pochodzące ze zbiorów Muzeum Geodezji i Kartografii w Opatowie. Otwarcie tej ekspozycji odbędzie się 26 stycznia.
Jesienią w sandomierskim zamku zorganizowana zostanie z kolei wystawa poświęcona Januszowi Kamockiego słynnemu etnografowi, który ma duże zasługi w badaniach nad dawnym strojem sandomierskim. Był ponadto członkiem Armii Krajowej. On i jego spadkobiercy przekazali do Muzeum Zamkowego w Sandomierzu dużo pamiątek po rodzinie Kamockich. Ta wystawa będzie przygotowana wspólnie z Instytutem Pamięci Narodowej.