Rośnie liczba niebieskich kart wydawanych dla mężczyzn będących ofiarami przemocy. Jak podaje TVP3 Kielce, w minionym roku w stolicy województwa świętokrzyskiego na 655 osób objętych taką ochroną, było ponad 80 mężczyzn.
Niebieską kartę mogą sporządzić przedstawiciele jednostek pomocy społecznej, gminnych komisji rozwiązywania problemów alkoholowych, a także policji, oświaty i ochrony zdrowia.
Magdalena Delipacy, psycholog i terapeuta mówi, że większa liczba zgłaszanych przez mężczyzn przypadków doświadczenia przemocy to wynik wzrostu świadomości społecznej dotyczącej tego problemu. Mimo tego, wciąż niewielu z nich szuka pomocy.
– Jest to bardzo mocno związane ze stereotypami, wzorcami społecznymi dotyczącymi męskości. Przyznanie się do tego, że jest się ofiarą kobiety, czyli “słabszej” płci może być źródłem upokorzenia – wyjaśnia.
Nie zgłaszając się po pomoc, mężczyźni odreagowują trudną sytuację w różny sposób.
– Samookaleczanie, świat używek, alkohol, narkotyki – to najczęstsze sposoby na ucieczki od trudnej sytuacji. Innym jest unikanie przebywania w tej samej przestrzeni domowej z partnerką, ze strony której mężczyzna doświadcza przemocy – wymienia Magdalena Delipacy.
Doświadczanie przemocy ma ogromne konsekwencje dla zdrowia psychicznego i znacznie wpływa na wzajemne relacje rodzinne i zawodowe. – Kluczowym dla ofiary przemocy jest uświadomienie sobie tego, że mierzy się z taką sytuacją i nie musi się na nią godzić – podkreśla Magdalena Delipacy.
Osoby potrzebujące mogą otrzymać pomoc korzystając z ogólnopolskiego telefonu dla ofiar przemocy w rodzinie „Niebieska Linia”, pod numerem telefonu: 801-120-002, a w Kielcach m.in. w Specjalistycznym Ośrodku Wsparcia Dla Ofiar Przemocy w Rodzinie przy ul. 1 Maja 196, tel. 41 366-10-52; 41 358-18-67.