Już 5 lutego rozpoczną się pierwsze pokazy unikalnego Festiwalu Filmów Polskich i Ukraińskich „My z Wami, Wy z nami” – cykl projekcji w sześciu polskich i dwóch ukraińskich miastach rozpocznie się w stolicy województwa świętokrzyskiego, w kinie Moskwa.
Pierwszym filmem zaprezentowanym kieleckiej publiczności będzie łączący w sobie dramat i komedię obraz Ołeksija Taranenki „Pracuję na cmentarzu”. Jego bohater, trzydziestopięcioletni Sasza postanawia uciec od życia i znajduje spokojną posadę na cmentarzu, gdzie pracuje w przekonaniu o tym, że nikt nie zakłóci jego spokoju. Zaczyna się jednak zmieniać na skutek wydarzeń mających miejsce w jego życiu oraz pojawiających się w nim osób. Okazuje się, że czasem cmentarz to nie miejsce, ale stan ducha, który można zmienić wybaczając błędy, kochając i nie bojąc się życia.
Tego samego dnia na najmłodszych widzów czekać będzie animacja „Guliwer” Ilii Maksymowa – doskonale znany z powieści Jonathana Swifta i filmów oraz bajek na jej motywach podróżnik otrzymuje list, w którym mieszkańcy Krainy Liliputów proszą go o pomoc. W ratowaniu Krainy wspierać naszego bohatera będzie jego mysi kompan oraz nowo poznana przyjaciółka, a do pokonania wrogiej armii nasz bohater potrzebować będzie przede wszystkim pokładów sprytu.
W ciągu kolejnych tygodni kielczanie będą mieli okazję obejrzeć jeszcze piętnaście filmów, wśród nich znajdą się komedie „Gwiazdkowa zamiana” Ołeksija Darugi, „Koza Nostra” Giovanniego Doty, „Wymarzony weekend” Władysława Klymczuka, „Policjant i bajerant” Ołeksandra Bieliaka, „Tort kijowski” Ołeksija Szapariewa, „Stówka” Ołeksandra Bieliaka, „Moje myśli są ciche” Antonio Łukicza. Nie zabraknie także najwybitniejszych ukraińskich produkcji ostatnich lat, wśród których wyróżnić można poruszające dramaty „Jak tam Katia” Kristiny Tyńkewycz, „Klondike” Maryny Horbacz, „Stop-zemlia” Kateryny Gornostaj przejawiające wybitną wartość artystyczną i poruszające trudną tematykę, niejednokrotnie przedstawiając dramatyczne losy ludzi doświadczonych przez wojnę. Polską kinematografię reprezentować będą komedie „Każdy wie lepiej” Michała Rogalskiego i „Teściowie” Jakuba Michalczuka, a także pełen humoru dokument „Lombard” Łukasza Kowalskiego. Z kolei w dramacie „Tata” w reżyserii Anny Maliszewskiej również nie zabraknie ciepła i optymizmu, a sama historia osnuta jest wokół losów sąsiadujących ze sobą dwóch rodzin – polskiej i ukraińskiej. Najmłodsi kielczanie będą mogli uczestniczyć w projekcjach „Uprowadzonej Księżniczki” Olega Małamuża oraz „Detektywa Bruno” Magdaleny Nieć i Mariusza Paleja.
Pokazy w Kielcach potrwają do 25 marca, a będą im towarzyszyć wystawy, koncerty i spektakle – już od trzeciego lutego będzie można obejrzeć wystawę kadrów z filmów. Wkrótce rozpoczynamy również projekcje w Łodzi, a w kolejnych tygodniach także w Krakowie, Warszawie, Lublinie, Rzeszowie, Lwowie i Kijowie. Zapraszamy do śledzenia naszej strony internetowej www.myzwamiwyznami.pl, a także naszych mediów społecznościowych: profilu na Facebooku („My z Wami Wy z nami”) oraz na Instagramie (myzwamiwyznami), gdzie na bieżąco relacjonujemy wszystkie nasze wydarzenia. Do zobaczenia w kinach!