Liczba deklaracji śmieciowych w gminie Końskie wzrosła o 25 proc pod koniec 2022 roku. Ten skok jest związany z chęcią skorzystania przez mieszkańców z tzw. dodatku węglowego.
Pieniądze na opał mogli dostać tylko mieszkańcy, którzy widnieją w systemach informatycznych gminy, a więc tacy którzy złożyli deklaracje śmieciowe. Dzięki tak dużemu przyrostowi płatników, nie ma potrzeby podnoszenia opłat za śmieci w 2023.
Ostatnia podwyżka opłat za śmieci miała miejsce pod koniec 2021 roku. Jak wyjaśnia burmistrz Krzysztof Obratański, gmina jakiś czas temu powiązała usługi gminne z opłatami za śmieci, tak by dotrzeć do osób, które mieszkają w Końskich a nie płacą za odpady.
– Porównywaliśmy różne ewidencje gminne np. umowy na dostarczanie wody, korzystanie z opieki społecznej czy systemu oświaty. Przeprowadziliśmy kontrole tych, którzy nie widnieli w systemie gospodarki komunalnej. Dzięki tej metodzie i kontrolom, aż 6 tys. osób złożyło deklaracje śmieciowe, a dotąd jedynie 26 tys. mieszkańców płaciło za śmieci – wyjaśnia Krzysztof Obratański.
Burmistrz podkreśla, że nowym płatnikom nie będą naliczane żadne kary wsteczne.
– Rozumiemy, że ktoś mógł nie dopełnić obowiązku z powodu roztargnienia, wykluczamy złą wolę. Fakt złożenia deklaracji i wnoszenia opłat na bieżąco, traktujemy jako punkt startowy, więc możemy nazwać to abolicją – stwierdził.
W gminie Końskie opłata za osobę segregującą odpady wynosi od 20 do 22 zł miesięcznie, a jeżeli ktoś nie segreguje odpadów płaci 44 zł na miesiąc.
System porównywania różnych ewidencji wprowadzono również w Kielcach – twierdzi Marcin Januchta, rzecznik prezydenta miasta. Nie był jednak w stanie podać konkretnych danych na temat przyrostu liczby deklaracji śmieciowych.
– Nie mam danych o tym ile pojawiło się deklaracji śmieciowych. Jednak od momentu kiedy ustawodawca dał możliwość weryfikowania deklaracji, przy dodatku węglowym, miasto z tego zabiegu korzysta – mówi rzecznik.
Jak dodaje, ratusz chce rozszerzyć metodę weryfikacji liczby domowników o dane ze szkół i przedszkoli, np. jeżeli do szkoły zapisano 3 dzieci, a z nieruchomości opłaty za śmieci płacone są za 2 dzieci, to domownicy będą mogli liczyć się z kontrolą. Jednocześnie nie określa kiedy takie regulacje zostaną wprowadzone.