Do Świąt Wielkanocnych w zabytkowym kościele pw. Świętego Krzyża w Kielcach odsłonięty zostanie odnowiony neogotycki ołtarz Matki Bożej Wspomożycielki Wiernych. To element prac renowacyjnych, które trwają w świątyni przy ul. 1 Maja od 2019 roku.
Ks. Edward Lisowski, proboszcz parafii informuje, że ołtarz w kaplicy Matki Bożej został wykonany jeszcze przed wojną, z drewna dębowego. Naturalnej wielkości figura Maryi z Dzieciątkiem Jezus 101 lat temu została sprowadzona do kieleckiej świątyni z Mediolanu.
– Po takim okresie wymagała solidnej konserwacji. Figura jest już odnowiona i umieszczona na swoim miejscu. Czekamy na złocenie koron. Nieco zmieniony kolorystycznie został wystrój ołtarza. Uzupełniono braki, przeprowadzono też dezynfekcję, by pozbyć się korników. Nałożono nowe złocenia. Po bokach są także dwie figury drewniane: św. Anny i św. Joachima, które również zostały odnowione. Każdy element był demontowany, czyszczony i podlegał renowacji – mówi proboszcz.
Renowacja ołtarza Matki Bożej Wspomożycielki Wiernych to koszt ok 90 tys. złotych. Jest możliwa dzięki współpracy z Lasami Państwowymi. Parafia wzięła udział w konkursie „Drewno jest z lasu”. Dzięki temu pozyskała 100 tys. zł na prace konserwatorskie i działania promujące wśród parafian wiedzę o lasach i pracy polskich leśników.
– Zaangażowaliśmy w ten konkurs dzieci i młodzież z trzech szkół podstawowych zlokalizowanych na terenie naszej parafii. Dzieci brały udział w konkursie fotograficznym i plastycznym. Dotyczyły one piękna przyrody oraz tego, jak dbać o las i co można wykonać z drewna. Mieliśmy też wyjazd dla starszych klas do Zagnańska, gdzie przedstawiciel Nadleśnictwa opowiadał o Dębie Bartku i trosce o miejscową przyrodę. Uczestniczyliśmy też w spotkaniach w tamtejszym Zespole Szkół Leśnych. Młodzież miała warsztaty, m.in. z troski o drzewostan. Były także zajęcia w sokolarni, gdzie uczniowie m.in. troszczą się o powrót do zdrowia poranionych ptaków – wymienia proboszcz.
Prace renowacyjne w parafii Świętego Krzyża są prowadzone od 2019 roku. Dotąd wyremontowano m.in. elewację frontowej ściany kościoła, ok. 770 metrów kwadratowych frontonu świątyni, a także okna z żaluzjami na każdej z wież, których dach pokryto blachą miedzianą. Uzupełniano także elementy z piaskowca i brakujące cegły oraz łączące je spoiny. Całość zaimpregnowano.
– W tym roku chcemy dokończyć fronton kościoła i znajdujące się tam dwa duże okna. W kaplicy Najświętszego Sakramentu wymienimy okna oraz uzupełnimy brakujące cegły i zamontujemy dodatkowe rynny, chroniąc obiekt przed działaniem wody. Natomiast po drugiej stronie prace obejmą schody na chór. Tam także uzupełniona zostanie cegła. Jest też mocno skorodowany dach, który wymaga wymiany więźby dachowej – zapowiada ks. Edward Lisowski.
Kolejne zaplanowane na ten rok prace obejmą kamienne portale na frontonie kościoła oraz drzwi wejściowe. Trzecim elementem będzie wykonanie po zachodniej stronie kościoła uzupełnienia i zabezpieczenia okien oraz umieszczenie tam nowych witraży.
W kościele w niektórych oknach są witraże wykonane jeszcze przed wojną. W ramach ostatnich prac powstały cztery kolejne. W remontowanym bocznym ołtarzu Matki Bożej Wspomożycielki Wiernych w oknach zobaczymy Zwiastowanie Najświętszej Maryi Panny i Ukoronowanie Matki Bożej. Natomiast w drugim bocznym ołtarzu, Najświętszego Serca Pana Jezusa, powstały witraże przedstawiające Boże Narodzenie i Wniebowstąpienie Pana Jezusa.
Nowe witraże będą także w dwóch dużych oknach znajdujących się obok bocznych ołtarzy. Będą przedstawiać Zmartwychwstanie i Zesłanie Ducha Św.
Prace wykonane w świątyni od 2019 roku pochłonęły już ponad 3,2 mln zł. Część tej kwoty pokryły dotacje unijne z Urzędu Marszałkowskiego Województwa Świętokrzyskiego, Ministerstwa Kultury i Dziedzictwa Narodowego, Funduszu Kościelnego oraz od Świętokrzyskiego Konserwatora Zabytków. Pozostałą kwotę zebrali parafianie. W tym roku parafia także złożyła wnioski o dotacje.
Kościół Świętego Krzyża został wybudowany w stylu neogotyckim. Był wzorowany na kościele św. Floriana na warszawskiej Pradze. Budowa rozpoczęła się w 1903 roku. Od 1918 roku świątynią opiekują się księża salezjanie.