5 kwietnia przypada Wielki Czwartek. Mszą Wieczerzy Pańskiej w Kościele Katolickim rozpocznie się Triduum Paschalne. Jest to wydarzenie, rozciągnięte na trzy pełne doby, trwające od czwartkowego do niedzielnego wieczoru.
Wspomina się w tym czasie trzy etapy odkupienia: mękę, śmierć i zmartwychwstanie Chrystusa, wyjaśnia ks. Łukasz Zygmunt, rzecznik diecezji kieleckiej.
– Jest to jedyny okres w Kościele, gdy czas celebrowania liturgii w perspektywie wiary zrównuje się z czasem, w którym mają miejsce wydarzenia z życia Jezusa. Dla chrześcijan jest to czas, w którym mogą godzina po godzinie wstępować w ślady Jezusa – dodaje.
Msza Wieczerzy Pańskiej rozpocznie się w kieleckiej katedrze o godz. 18.00. Będzie jej przewodniczył biskup Jan Piotrowski.
– Ta msza upamiętnia pierwszą Eucharystię sprawowaną przez Jezusa w Wieczerniku. Charakteryzuje się uroczystym obrzędem obmywania nóg, który odbywa się raz w roku. Pojawił się w liturgii Wielkiego Czwartku już w VII wieku, choć jest znacznie starszy. W liturgii chrzcielnej występował od IV wieku. Ten gest mówi, że istotą wiary jest miłość bliźniego, która polega na byciu dla siebie nawzajem sługami – mówi ks. Łukasz Zygmunt.
Msza Wieczerzy Pańskiej ma uroczysty charakter. Przy biciu dzwonów śpiewa się „Chwała na wysokości Bogu”. Następnie dzwony i dzwonki milkną aż do uroczystości Zmartwychwstania. Zastępuje się je drewnianymi kołatkami. Dźwięk dzwonów powraca dopiero podczas Wigilii Paschalnej.
Po Mszy św. następuje przeniesienie Najświętszego Sakramentu do Ołtarza Wystawienia (Ciemnicy). Adoracja w kieleckiej katedrze potrwa do godz. 24.00.
– Przeniesienie tu Najświętszego Sakramentu było symbolem drogi Jezusa i Jego uczniów do Ogrodu Oliwnego, zaś czuwanie było trwaniem przy Chrystusie modlącym się w Ogrójcu oraz opuszczonym w więzieniu. W czasie procesji przeniesienia śpiewa się pochodzący z XIII wieku hymn św. Tomasza z Akwinu „Sław języku tajemnice”. Powszechnie znamy jego dwie ostatnie zwrotki, rozpoczynające się od słów: „Przed tak wielkim Sakramentem” – wyjaśnia rzecznik diecezji.
Natomiast wcześniej, o godz. 9.00 w kieleckiej katedrze rozpocznie się Msza Święta Krzyżma, która nie należy do Triduum. Liturgii przewodniczy biskup, a gromadzą się na niej księża z całej diecezji, którzy odnawiają przyrzeczenia kapłańskie. Tego dnia Kościół wspomina bowiem ustanowienie przez Jezusa dwóch sakramentów: kapłaństwa i Eucharystii.
– Podczas tej mszy następuje błogosławieństwo oleju chorych i poświęcenie oleju krzyżma, które będą używane przez kapłanów przez cały następny rok – dodaje ks. Łukasz Zygmunt.
Olej chorych jest używany do sakramentu namaszczenia chorych, a olej krzyżma używany jest do sakramentów: chrztu świętego, bierzmowania i święceń.
W sandomierskiej katedrze mszy krzyżma przewodniczyć będzie biskup Krzysztof Nitkiewicz. Wielki Czwartek to dzień ustanowienia kapłaństwa i Eucharystii. Biskup mówi, że w katedrze jak zawsze zgromadzą się wszyscy duchowni pracujący w diecezji, odnowią przyrzeczenia i podziękują za dar kapłaństwa. Podczas mszy krzyżma poświęcone zostaną oleje, które potem używane będą do udzielania sakramentów w całej diecezji.
– To łączy wszystkie parafie. Mamy ich w diecezji sandomierskiej ponad 240 i każda z nich otrzyma oleje. Kościół jest jeden, biskup powinien być zwornikiem tej jedności, a kapłani później wyrażają tę jedność w swoich parafiach – powiedział biskup Krzysztof Nitkiewicz.
Msza krzyżma w sandomierskiej katedrze rozpocznie się o godz. 10.00.