13 kwietnia obchodzimy Dzień Pamięci Ofiar Zbrodni Katyńskiej. Ofiary sowieckiego mordu na polskich obywatelach upamiętni VIII Kielecki Marsz Katyński, który przejdzie ulicami miasta.
Dr Dorota Koczwańska-Kalita, naczelnik kieleckiej delegatury Instytutu Pamięci Narodowej przypomniała, że Katyń jest symbolem całej Golgoty Wschodu.
– Należy cofnąć się nieco wcześniej do 1937 i 1938 roku, kiedy w wyniku czystek sowieckich na polskiej mniejszości zamordowano 111 tys. osób, potem II wojna światowa i cztery deportacje Polaków, podczas których w głąb Związku Sowieckiego wywieziono 325 tys. naszych rodaków, dalej Katyń i tysiące ofiar w okresie kończącym wojnę. Oczywiście należy dodać do tego Powstanie Warszawskie, kiedy Armia Czerwona czekała, aż Niemcy zdławią bohaterski opór powstańców, żeby potem wkroczyć jako zwycięzcy – wymienia.
Dorota Koczwańska-Kalita zaznacza, że gdyby po II wojnie światowej Rosja została pociągnięta do odpowiedzialności, gdyby zbrodnia katyńska została osądzona być może nie mielibyśmy wojny na Ukrainie.
– Zbrodnia nieosądzona narusza podwaliny sprawiedliwości, fundamenty, które są tak ważne dla przyszłych pokoleń. Tak naprawdę w powiedzeniu prawdy jest zadośćuczynienie ofiarom, ale też oczyszczenie narodu rosyjskiego. Tylko w takiej prawdzie możemy budować przyszłe relacje – podkreśla.
Wiosną 1940 roku wykonując uchwałę Biura Politycznego z 5 marca 1940 roku NKWD wymordowało prawie 22 tys. obywateli Rzeczypospolitej. Było wśród nich 14,5 tys. jeńców wojennych – oficerów i policjantów z obozów w Kozielsku, Starobielsku i Ostaszkowie oraz 7,3 tys. więźniów aresztowanych w okupowanej przez Związek Sowiecki wschodniej części Polski.
Oficerów z obozu kozielskiego rozstrzelano w Katyniu, jeńców ze Starobielska w Charkowie, natomiast policjantów z Ostaszkowa w Kalininie. Kolejne egzekucje przeprowadzono w więzieniach w Mińsku, Kijowie, Charkowie i Chersoniu. Władze ZSRS postanowiły zgładzić tysiące bezbronnych Polaków, ponieważ nie ulegli oni prowadzonej wobec nich propagandzie i pozostali patriotami gotowymi walczyć z sowieckim okupantem o wolną Ojczyznę.
Od 2007 roku decyzją Sejmu RP 13 kwietnia obchodzimy Dzień Pamięci Ofiar Zbrodni Katyńskiej.
Uczestnicy kieleckiego marszu wyruszą w południe z ulicy Sienkiewicza na wysokości Grand Hotelu i przejdą przez Rynek. Po inauguracji wydarzenia nastąpi przemarsz ulicami centrum Kielc na Skwer Pamięci Ofiar Katynia przed Monument „Sen”.
Wcześniej o godz. 9.00 delegacje złożą kwiaty i zapalą znicze przed Pomnikiem Katyńskim na Cmentarzu Starym.