W czwartek (13 kwietnia) jest obchodzony Dzień Pamięci Ofiar Zbrodni Katyńskiej. Jego celem jest oddanie hołdu polskim jeńcom wojennym i więźniom zgładzonym przez Sowietów wiosną 1940 roku. Wtedy to NKWD wymordowało strzałem w tył głowy blisko 22 tys. Polaków, wziętych do niewoli po agresji Związku Sowieckiego na Polskę.
– 83 lata temu nasze elity zostały zamordowane. Późniejsze lata to koronny przykład zakłamywania historii przez Sowietów – mówiła na antenie Radia Kielce poseł Agata Wojtyszek, pełnomocnik ostrowieckiego okręgu Prawa i Sprawiedliwości. – Na pewno będziemy o tej sprawie pamiętać. Mam nadzieję, że kiedyś za tę zbrodnię Sowieci odpowiedzą. Dziś musimy przypominać o tym, co stało się wtedy na terenie Miednoje, Charkowa, w Katyniu. Pamiętamy. Od wielu lat coraz więcej osób dba o miejsca pamięci o tych ofiarach, także pochodzących z naszego regionu. Wtedy chodziło o jedno: zamordowanie po to, by Polska nie mogła się odrodzić. Dziś widzimy, że to samo chcą Rosjanie zrobić z Ukrainą – mówiła.
Poseł Agata Wojtyszek odniosła się także do tragicznych wydarzeń sprzed 13 lat, kiedy prezydent Lech Kaczyński leciał z całą delegacją, by upamiętnić ofiary zbrodni katyńskiej.
– Zginął razem ze wszystkimi będącymi na pokładzie osobami. Wypowiedź choćby Micheila Saakaszwilego (były prezydent Gruzji – przyp. red.), który jasno mówi, że to był mord na prezydencie. Wypowiadał się, że sam miał lecieć wtedy z prezydentem Polski. Myślę, że w tej sprawie nie będziemy czekać aż tak długo, jak na prawdę o Katyniu, ale jak widać, nadal nie możemy się doprosić tego co nam się należy, czyli wraku samolotu. Cały czas dochodzimy prawdy. Na światło dzienne wychodzą nowe fakty. Myślę, że większość Polaków nie ma już wątpliwości, że to był zamach – mówiła.
Z kolei zapytana o planowany dodatek do emerytury dla sołtysów w wysokości 300 zł, Agata Wojtyszek podkreśliła, że takie świadczenie jest potrzebne.
– Sołtysi to grupa społecznie pracująca dla najmniejszej jednostki, jaką jest sołectwo. Nigdy takiego wynagrodzenia nie otrzymywali. Prawo i Sprawiedliwość najpierw przekazało wsparcie dla Kół Gospodyń Wiejskich, które teraz przeżywają renesans, potem dla strażaków z OSP, a dziś kierujemy wsparcie do sołtysów. Jeśli ustawa będzie procedowana bez zakłóceń, to już w lipcu pierwsze wypłaty tego dodatku sołtysi mogliby otrzymać – dodała poseł.
Parlamentarzystka wyraziła nadzieję, że wszystkie ugrupowania polityczne wspólnie zdecydują o przekazaniu dodatku dla sołtysów. Zgodnie z projektem, pieniądze trafią do będących na emeryturze sołtysów, którzy pełnili tę funkcję przez co najmniej 10 lat.