Gromkimi owacjami kielecka publiczność zgromadzona w Zespole Państwowych Szkół Muzycznych w Kielcach nagrodziła występ Orkiestry MASO z Charkowa. Ukraińscy muzycy zaprezentowali między innymi kompozycje Antonína Dvořáka, Witolda Lutosławskiego i ukraińskiego kompozytora Mychajło Kałaczewskiego. Koncert odbył się w ramach cyklu „Z Klasyką przez Polskę”.
Orkiestrę w trakcie pobytu w naszym kraju wspiera stowarzyszenie Purpurowy Stradivarius Polska. Jego prezes Aleksandra Wysołuch-Cieszyńska informuje, że od początku pobytu w naszym kraju ukraińscy muzycy zagrali już ponad 80 koncertów kameralnych i symfonicznych.
– Ta orkiestra jest wyjątkowa, ponieważ w tej chwili to jedyna orkiestra ukraińska, która wstępuje w Polsce w całości. Przebywa w naszym kraju już 11 miesięcy. Muzycy przybyli tutaj 16 maja ubiegłego roku, dzięki pomocy Ministerstwa Kultury i Dziedzictwa Narodowego. Możliwość koncertowania to największe wsparcie. Większość muzyków pochodzi ze wschodu Ukrainy, gdzie wciąż toczą się ciężkie działania wojenne. W Charkowie są pozbawieni możliwości pracy twórczej, dlatego cieszymy się, że mogą to robić tutaj i dzielić się z nami muzyką ukraińską oraz uczyć się naszej polskiej muzyki – dodała.
Jednym z muzyków orkiestry jest grający na altówce Wiktor, dzięki któremu orkiestra mogła zaprezentować „Symfonię Ukraińską”, skomponowaną przez Mychajło Kałaczewskiego. Młody muzyk przepisał bowiem rękopis zapisu nutowego utworu do wersji elektronicznej, co zajęło aż trzy miesiące.
– W Polsce koncertuje nam się bardzo dobrze. Wszędzie gdzie gramy spotkamy się z bardzo ciepłym przyjęciem publiczności. Utwór Kałaczewskiego, który zagraliśmy jest niezwykle ciekawy. Jego opracowanie było wymagające, ale możliwość jego grania jest niezwykle satysfakcjonująca – dodał.
Artur Jaroń, dyrektor Zespołu Państwowych Szkół Muzycznych w Kielcach podkreśla, że kompozycje przedstawione przez muzyków z Ukrainy zafundowały publiczności podróż po kręgu muzyki słowiańskiej.
– Cieszę się ogromnie, że młodzi ludzie znaleźli tu, w Polsce, swoją drugą ojczyznę, gdzie mogą się rozwijać i pracować. Niezwykle ważne jest bowiem nie tylko zapewnienie komfortu psychicznego i fizycznego, ale właśnie możliwość rozwoju. Cieszę się, że Ministerstwo Kultury i Dziedzictwa Narodowego wybrało akurat nasz region na miejsce koncertowania Orkiestry MASO – podkreśla.
Współorganizatorem koncertu jest Radio Kielce. Wydarzeniu patronuje Ministerstwo Kultury i Dziedzictwa Narodowego.
W niedzielę (16 kwietnia) Orkiestra MASO zagra w Buskim Samorządowym Centrum Kultury w Busku-Zdroju.