Dobra wiadomość dla melomanów. W sobotę (22 kwietnia) w Kielcach odbędzie się koncert, który da przedsmak Chopinowskich Inspiracji. Czwarta edycja tego cyklu tradycyjnie rozpocznie się w lipcu i potrwa przez całe lato. Jak co roku koncerty poprowadzi Artur Jaroń, dyrektor Zespołu Państwowych Szkół Muzycznych w Kielcach.
Jak mówi, klimat Chopinowskich Inspiracji będzie można poczuć już w sobotę, w Muzeum Narodowym w Kielcach, gdzie wystąpi znany w naszym województwie pianista z Francji, Michel Bourdoncle.
– Wystąpi pianista, z którym już od wielu lat jestem zaprzyjaźniony. Występował też na Festiwalu imienia Krystyny Jamroz w Busku – Zdroju. W programie oczywiście Chopin – ale tylko na początek koncertu. Będzie można usłyszeć nokturn cis-moll opus 27 nr 1 – informuje dyrektor.
Michel Bourdoncle zagra również znane i cenione utwory innych kompozytorów, między innymi „Błękitną Rapsodię”, George’a Gershwina. Występ rozpocznie się o godz. 16. Zaproszenia na to wydarzenie można odebrać w Radiu Kielce oraz w Muzeum Narodowym.
Podczas koncertu zostanie przedstawiony program tegorocznych Chopinowskich Inspiracji. Artur Jaroń mówi, że jest na co czekać. Już 15 lipca w Ogrodzie Włoskim Muzeum Narodowego będzie można usłyszeć jednego z finalistów Międzynarodowego Konkursu Pianistycznego im. Fryderyka Chopina.
– Nasz ulubieniec, duma naszego regionu i naszej szkoły, czyli Kamil Pacholec, który obecnie studiuje w Miami, przyjedzie spotkać się z kielecką publicznością. Wiemy, że każdy jego występ przynosi wiele muzycznych satysfakcji – zapowiada Artur Jaroń.
Podczas tej edycji Chopinowskich Inspiracji usłyszymy również innych utalentowanych muzyków. W sierpniu swoje umiejętności zaprezentuje laureat trzeciej nagrody w konkursie chopinowskim, Martín García García.
Michel Bourdoncle
Jego bogata kariera prowadzi go na większość głównych estrad świata. Pianista ten występował na tak prestiżowych salach koncertowych jak: Carnegie Hall w Nowym Jorku, Sala w Sao Paulo, Wielka Sala Konserwatorium i Sala Czajkowskiego w Moskwie, Sala Verdiego w Mediolanie, Suntory Hall w Tokio, Kyoto Concert Hall, Osaka Isumi Hall a także w Teatrze Wielkim w Szanghaju, w Poly Theatre w Pekinie, w Teatrze Miejskim w Rio de Janeiro na Sali Gaveau i w Teatrze Chatelet w Paryżu. Cechy charakteru Michała Bourdoncla, takie jak szczerość i wrażliwość, łączą się z dogłębną pracą nad każdym utworem, którego podejmuje się wykonać. Pianista grał pod kierunkiem znakomitych dyrygentów i występował z wieloma orkiestrami, takimi jak: Nowa Orkiestra Filharmoniczna, Orkiestra Pro Arte z Paryża, Orkiestra z Cannes Prowansja Alpy Lazurowe Wybrzeże, Orkiestra Liryczna z regionu Avignon Provence, Orkiestra Filharmoniczna z Montpellier, Zespół Musique Vivante, Orkiestra Symfoniczna z Rhin, Orkiestra Colonie, Orkiestra Kameralna z Tuluzy, Orkiestra z Północnej Portugalii, Orkiestra z Saragossy, Orkiestra z BadenBaden, Orkiestra Symfoniczna z Rotterdamu, Radiowa Orkiestra Kameralna z Bukaresztu, Orkiestra Filharmonii z Brasom, Państwowa Orkiestra Rosyjska, Chińska Orkiestra Filharmoniczna, Orkiestra Symfoniczna z Szanghaju, Orkiestra Symfoniczna z Harbin, Orkiestra Kameralna z Salzburga, Serena Mozart Players, Orkiestra Symfoniczna z Madery. Repertuar Michała Bourdoncla, począwszy od Bacha a skończywszy na współczesnych kompozytorach, jest bardzo zróżnicowany i bogaty. Pianista nagrywa dla Doron Music, EMS Master Sound, 3D Classics, Naxos Marco Polo… Jego dyskografia obejmuje utwory Czajkowskiego, Liszta, Bizeta, Wincenta d’Indy, Deodat Severac, pełne dzieło Ernesta Chausson na fortepian, l’Integrale de la Musique na skrzypce i fortepian J.G. Roparteza. Ponadto istnieje jeszcze wiele nagrań radiowych i telewizyjnych zarówno we Francji jak i za granicą. Występuje regularnie z takimi muzykami jak: Lioubov Timofeyeva, Sa Chen, Dang Thai Son, Konstantin Lifschitz, Jacques Rouvier, Dong Yu, Dominique Vidal, Dominique de Williencourt, Florin Ionescu Galati, Pierre Hommage, Frederic Lagarde. W 1993 Michel Bourdoncle zorganizował w Aixen Provence Międzynarodowy Festiwal „Les Nuits Pianistiques” „Noce Pianistyczne” pozostając jego dyrektorem artystycznym. W ostatnich latach idea tego festiwalu została przeniesiona do Mołdawii, Niemiec, Włoch i Anglii. W 2006 Michał Bourdoncle utworzył również w Aixen Provence Międzynarodową Akademię Pianistyczną oraz zorganizował w jej ramach międzynarodowy konkurs pianistyczny. Pianista ten jest również doradcą artystycznym Międzynarodowego Festiwalu w Gulanguy, Wyspa Pianistyczna, w Xiamen (Chiny).