40 młodych pianistów weźmie udział w X Międzynarodowym Konkursie Pianistycznym im. Maurycego Moszkowskiego „Per aspera ad astra” w Kielcach. Wydarzenie zainauguruje koncert, który odbędzie się w piątek, 12 maja, o godz. 19.00, w sali koncertowej Filharmonii Świętokrzyskiej.
Wystąpią laureaci poprzednich edycji konkursu. Wykonają dwa koncerty: – II Koncert fortepianowy A-dur Franciszka Liszta i Koncert fortepianowy na dwa flety i orkiestrę nr 10 Es-dur Wolfganga Amadeusza Mozarta.
Jacek Rogala, szef kieleckiej orkiestry informuje, że kompozycję Liszta zaprezentuje Mateusz Krzyżowski, jego zdaniem ciekawy pianista, któremu warto się przyglądać.
– Bardzo pięknie pokazał się w ostatnim Konkursie Chopinowskim, gdzie doszedł aż do półfinału. Co prawda, nie udało mu się dobrnąć do finału, ale parę miesięcy później pojechał na równie prestiżowy, trudny Międzynarodowy Konkurs Pianistyczny im. I. J. Paderewskiego w Bydgoszczy i zdobył tam pierwszą nagrodę, a także nagrodę specjalną za wykonanie konkursu fortepianowego Mozarta – podkreśla.
Solistami w koncercie Mozarta będą natomiast Nicolas Bourdoncle i Félicité Laîné z Francji. Orkiestrę Symfoniczną Filharmonii Świętokrzyskiej poprowadzi Tadeusz Wicherek, szef zamojskiej orkiestry. Całe spotkanie otworzy utwór Roberta Schumanna – „Narzeczona z Messyny”.
Artur Jaroń, dyrektor Zespołu Państwowych Szkół Muzycznych im. Ludomira Różyckiego w Kielcach podkreśla, że to już jubileuszowa odsłona konkursu.
– Warto powiedzieć, dlaczego Maurycy Moszkowski jest jego patronem. Po pierwsze jest to kompozytor, który jest grany na takim etapie edukacji, który jest celem kształcenia naszego Zespołu Państwowych Szkół Muzycznych, a więc na poziomie I i II stopnia. Są to utwory niezwykle celne, które rozwijają zarówno technikę, jak i dźwięki oraz wyobraźnię muzyczną. W jego bogatej literaturze można znaleźć utwory, które są wybitne i bardzo pedagogiczne. A trzeba powiedzieć, że twórczość Moszkowskiego jest odkrywana nie tylko przez młodych pianistów, ale też przez wielkich. Mam tu na myśli jednego z najsłynniejszych pianistów – Vladimira Horowitza, który z upodobaniem grywał na bis swoich występów właśnie „Iskierki” Maurycego Moszkowskiego – zaznacza.
Artur Jaroń dodaje, że elementarzem dla szkół średnich jest zbiór etiud op. 72 Maurycego Moszkowskiego.
– Nazwany przez naszego patrona „Per aspera ad astra” i taki jest też podtytuł tego konkursu, czyli do gwiazd poprzez pracę, wytężone wysiłki – tłumaczy.
Pierwsze edycje konkursu odbywały się jeszcze w starej siedzibie szkoły muzycznej przy ulicy Głowackiego w Kielcach. Dziś mają miejsce w sali koncertowej w nowej siedzibie, przy ulicy Wojewódzkiej. Tutaj w sobotę, 13 maja, o godz. 11.00 rozpoczną się tegoroczne przesłuchania. Potrwają do wtorku. Uczestnicy prezentują cztery kategorie wiekowe: do 12, do 14, do 17 i do 20 lat.
W tej edycji konkursu o zwycięstwo powalczy 40 młodych pianistów. Artur Jaroń podkreśla, że to dobry wynik.
– Ten konkurs ma taką renomę, że tu już nie przyjeżdża się po to, żeby się pokazać, ograć. Uchodzi za jeden z najtrudniejszych konkursów w Polsce na tym etapie edukacyjnym, ale też i najciekawszy, bo główną nagrodą dla zwycięzców w dwóch najstarszych kategoriach jest występ z Orkiestrą Symfoniczną w koncercie laureatów – podkreśla.
O wysokim poziomie dotychczasowych edycji mogą świadczyć nazwiska uczestników. Byli to m.in. Kamil Pacholec, Jan Bieniasz, Eryk Parchański, Andrzej Wierciński, Tomasz Ritter, Mateusz Krzyżowski, Piotr Pawlak, a także Szymon Nehring, czy Jakub Kuszlik.
Tegoroczne występy pianistów oceniać będzie jury w składzie: prof. dr hab. Mirosław Herbowski (Akademia Muzyczna w Krakowie), prof. Zbigniew Raubo (Akademia Muzyczna w Katowicach), prof. Mariusz Drzewicki (Akademia Muzyczna w Łodzi) oraz Michel Bourdoncle z Francji i Tatiana Szewczenko z Odeskiej Akademii Muzycznej.
Koncert laureatów odbędzie się w piątek, 19 maja, o godz. 19.00, w Filharmonii Świętokrzyskiej.
Organizatorem X Międzynarodowego Konkursu Pianistycznego im. Maurycego Moszkowskiego „Per aspera ad astra” jest Zespół Państwowych Szkół Muzycznych im. Ludomira Różyckiego w Kielcach we współpracy z Filharmonią Świętokrzyską.