Zabytkowa kamienna figura z Paśmiech w gminie Kazimierza Wielka została odnowiona. Prace kosztowały 30 tys. zł. W niedzielę (14 maja) odbyło się uroczyste poświęcenie odtworzonej kapliczki.
– To czterometrowa zabytkowa figura. Pochodzi z 1776 roku. Po trwającej kilka miesięcy renowacji powróciła na swoje historyczne miejsce, czyli na skwer zabytkowej części parku w Paśmiechach – informuje burmistrz Adam Bodzioch. – Nie jestem wybitnym znawcą sztuki, lecz intuicyjnie wyczuwałem niezwykłą wartość religijną, historyczną i artystyczną tego obiektu – zaznaczał.
Dodał, że jej odnowienie było marzeniem wszystkich.
Zbigniew Więckowski, sołtys Paśmiech, przypomniał, że figurze groziło zawalenie. W listopadzie ubiegłego roku została zdemontowana i zabrana do pracowni konserwatorskiej, gdzie przeszła renowację. Dodał, że figura jest bardzo ważna dla całej wsi.
– Jest historią, a zarazem dumą. Miejscem, gdzie możemy się gromadzić i prosić o potrzebne łaski i modlić się w intencji wszystkich naszych mieszkańców i naszej wsi – podkreślał.
We mszy św. połączonej z poświęceniem figury i nabożeństwem majowym udział wziął m.in. poseł Krzysztof Lipiec.
– Jestem bardzo wdzięczny burmistrzowi oraz mieszkańcom Paśmiech za to, że odrestaurowali liczącą ponad 250 lat figurę Matki Bożej. To zachowanie naszego kulturowego dziedzictwa. Również dziś, podczas weekendowej konwencji partii rządzącej, premier Jarosław Kaczyński zapowiedział, że państwo polskie nadal będzie dbało o zabytki i to będzie priorytetem naszej polityki – mówił poseł.
W niedzielę przy figurze odbyło się też pierwsze w historii Paśmiech polowe nabożeństwo majowe.
– Liczymy, że to pierwszy krok do ożywienia życia społecznego naszej wsi, która ma duży potencjał – zaznaczyła Paulina Więckowska-Madej.
Zabytkowa figura ukazuje Maryję poskramiającą węża. To symboliczne przedstawienie Matki Bożej, która zwycięża zło. Na obiekcie widnieje napis, że pierwsze prace polegające na jej odnowie zostały wykonane w 1847 roku. To prawdopodobnie najstarsza kapliczka na terenie gminy.
W tym miejscu zachowały się fragmenty parku podworskiego z początków lat XX oraz stare gatunki jabłoni i innych roślin. Są tam unikalne, kilkusetletnie drzewa, m.in. 200-letni dąb.