Zespół Szkół Centrum Kształcenia Rolniczego w Sichowie Dużym (gm. Rytwiany) popularyzuje dania z dziczyzny. To pilotażowy projekt Ministerstwa Rolnictwa i Polskiego Związku Łowieckiego, którym objętych zostało 9 szkół rolniczych w kraju.
Dziś (środa, 24 maja) w siedzibie szkoły odbyły się warsztaty kulinarne, których głównym motywem były właśnie dania z dzika. Uczniowie pod kierunkiem znanego w Polsce szefa kuchni Szymona Czerwińskiego i nauczycieli przedmiotów zawodowych przygotowali cztery potrawy: gulasz z dzika, burgery, makaron z mięsem z dzika i sałatkę. W warsztatach wzięło udział 30 dzieci z technikum żywienia i usług gastronomicznych.
Magdalena Raban z Polskiego Związku Łowieckiego informuje, że projekt ma na celu upowszechnienie dziczyzny i pokazanie przyszłym szefom kuchni, że jest to produkt łatwy do wykorzystania oraz dostępny. Na stronie Polskiego Związku Łowieckiego jest interaktywna mapa, gdzie pokazane są punkty skupu oraz inne miejsca, jak np. sklepy detaliczne, w których można kupić dziczyznę.
– Jednocześnie zwracamy uwagę na to, że warto korzystać z produktów regionalnych, bo są zdrowe, powstają na miejscu, blisko klienta – dodała.
Piotr Mazur, dyrektor Zespołu Szkół Centrum Kształcenia Rolniczego informuje, że to pierwszy tego rodzaju projekt, jaki realizuje szkoła. Nigdy wcześniej nie było dań z dziczyzny, ani warsztatów kulinarnych o takim rozmachu, z udziałem tak znanego kucharza. Zdaniem Piotra Mazura, to znacznie podwyższy kwalifikacje uczniów, jako przyszłych szefów kuchni i pracowników gastronomii. Jest też formą promocji szkoły, która jako jedna z nielicznych została zakwalifikowana do tego pilotażowego programu.
Uczniowie: Sebastian, Zuzanna i Karolina mówili naszej reporterce, że są bardzo zadowoleni z takich zajęć kulinarnych. Podkreślali, że przygotowywali dziczyznę po raz pierwszy i nabyli nowych doświadczeń, które chcą wykorzystać w przyszłości.
Szef kuchni Szymon Czerwiński podkreślił, że dziczyzna jest zdrowa, bo nie posiada w sobie antybiotyków. Warto je wykorzystywać w kuchni także dlatego, że jest to nasze dziedzictwo kulinarne. Dodał, że dziczyzna jest prosta w przyrządzaniu, a najważniejsza w tym procesie jest marynata z czerwonego wina, dzięki której mięso szybciej kruszeje. Poza tym, dziczyzna uwielbia takie przyprawy jak ziarna jałowca, rozmarynu, majeranek, cebulę, czosnek – wszystko w dużych ilościach.
Na zakończenie warsztatów odbyła się degustacja dań.