Czterech uczniów świętokrzyskich szkół podstawowych będzie reprezentować województwo w finale XXVIII Ogólnopolskiego Konkursu Historycznego im. mjr. Marka Gajewskiego. Rywalizacja jest poświęcona dziejom oręża polskiego w latach 1887-1922, a biorą w niej udział uczniowie klas IV–VIII oraz szkół branżowych I stopnia.
W tym roku, do konkursu przystąpiło 60 uczniów z 19 szkół. Najmłodszym z laureatów jest Franciszek Urgacz z IV klasy Szkoły Podstawowej im. 24 lutego 1863 r. w Małogoszczu.
– Interesuję się historią i od III klasy chodzę na kółko historyczne, które prowadzi moja nauczycielka historii Magdalena Wiklina. Jest to ciekawy przedmiot, dlatego zdecydowałem się wziąć udział w tym konkursie. Na niektórych etapach zdarzały się ciężkie pytania i to wymagało dłuższego zastanowienia się, ale udało się uzyskać wysoki wynik – mówi uczeń.
Wojewoda świętokrzyski Zbigniew Koniusz jest zadowolony, że znajomość takich tematów wśród uczniów jest na tak wysokim poziomie. – Konkurs przybliżający nas do tamtej epoki, w tym roku obejmuje lata do 1922 r. Czyli wszystko co związane z orężem, barwami narodowymi. Bardzo się cieszę, że wśród młodych osób są pasjonaci, bądź co bądź, niszowych tematów. To z pewnością zaprocentuje w przyszłości – twierdzi wojewoda.
Świętokrzyski kurator oświaty Kazimierz Mądzik podkreśla, że celem tego konkursu jest propagowanie wiedzy historycznej. – Nie da się zbudować przyszłości, nie znając swojej przeszłości. Każdy konkurs historyczny ma olbrzymią wartość, szczególnie dla młodych ludzi. Głoszone hasła „co było to było, ważne co jest teraz” są niekoniecznie trafne, więc cieszymy się z takiego zaangażowania uczniów – zaznacza kurator.
We wręczeniu nagród udział wzięła także naczelnik kieleckiej delegatury Instytutu Pamięci Narodowej dr Dorota Koczwańska-Kalita. Jak mówi, wiedza historyczna potrzebuje skupienia i analiza, a o to w dzisiejszym świecie jest niełatwo.
– Ta wiedza historyczna w dzisiejszej rzeczywistości jest bardzo ważna, dlatego że pozwala zrozumieć współczesność. Tegoroczny temat był ciężki, ponieważ wtedy w zasadzie Polski nie było na mapie. Miały miejsce represje, zabory, a jednocześnie wykluwały się postawy żołnierskie i rosła chęć odzyskania niepodległości – wyjaśnia.
Natomiast Tadeusz Sikora, dyrektor Muzeum Wsi Kieleckiej gratuluje uczestnikom pasji i poświęcenia, ponieważ temat był obszerny i trudny. Laureaci i finaliści otrzymują także dodatkowe punkty w rekrutacji do szkół ponadpodstawowych. Gala finałowa konkursu odbędzie się w dniach 12-14 czerwca w Warszawie.
Laureaci Konkursu Historycznego:
1. Jan Tomczyk kl. VI Szkoła Podstawowa im. 24 lutego 1863 r. w Małogoszczu
2. Wojciech Dudek kl. VI Szkoła Podstawowa im. 24 lutego 1863 r. w Małogoszczu
3. Franciszek Urgacz kl. IV Szkoła Podstawowa im. 24 lutego 1863 r. w Małogoszczu
4. Bartosz Kwiatkowski kl. VII Szkoła Podstawowa im. gen. T. Buka w Mójczy