Do złudzenia przypomina pokrzywę, tyle, że ma białe kwiaty i nie parzy. Stąd mówi się o niej, że jest to pokrzywa głucha, biała lub pokrzywa martwa. Mowa o jasnocie białej, która jest rośliną jadalną oraz leczniczą.
Kwitnie od kwietnia do końca sezonu letniego – informuje Małgorzata Kochanowicz, ziołoznawca i fitoterapeuta z Wiślicy. Zaznacza, że jasnota biała to tzw. przyjaciółka kobiet.
– Już w starych zielnikach pisano o niej, że działa z pożytkiem dla bladolicych i wątłych kobiet. Działa przeciwkrwotocznie, uspokajająco i przeciwzapalnie zwłaszcza w obrębie dróg rodnych. Panowie również mogą skorzystać z dobrodziejstw tego ziółka. Łagodzi stany zapalne gruczołu krokowego – wymienia.
Małgorzata Kochanowicz dodaje, że jasnota działa również wykrztuśnie.
– Ułatwia oczyszczanie oskrzeli, głównie zalecana jest u palaczy oraz u osób narażonych na przebywanie w smogu. To tzw. ziółko ratunkowe. Tzn. gdy zawiodły inne środki w leczeniu nieżytów dróg oddechowych lub zapaleń dróg rodnych, należy sięgnąć po naszą jasnotę, która jest naprawdę teraz wszędzie dostępna – dodaje ziołoznawca.
Działanie lecznicze jasnoty białej wykorzystuje się także zewnętrznie. Okłady z niej są bardzo pomocne w leczeniu trudno gojących się ran.
Aby skorzystać z jej leczniczych właściwości, należy ją zebrać i wysuszyć w temperaturze 35 stopni. Wysuszone ziele bądź kwiat szczelnie zamykamy.
Jeśli chodzi o zastosowanie tej rośliny proponuje się napar z ziela jasnoty. Łyżeczkę ziela z rozdrobnionych kwiatów należy zalać szklanką wrzącej wody. Parzymy pod przykryciem od 10 do 15 min. Następnie przecedzamy i pijemy taki napar 3 razy dziennie po szklance. Oczyszcza nasz organizm ze szkodliwych produktów przemiany materii i poprawia stan skóry. Można go też używać do płukania jamy ustnej i gardła.
Jasnota stosowana jest także w kwiatowych mieszankach regenerujących. Należy łączyć ją z nagietkiem i rumiankiem.