Kilkudziesięcioro dzieci dziennie, z różnego typu urazami przyjmują ortopedzi w poradni Wojewódzkiego Szpitala Zespolonego w Kielcach. W związku z tak dużą liczbą pacjentów, pacjenci potrzebujący pomocy czasami muszą się liczyć z dłuższym niż zazwyczaj oczekiwaniem na przyjęcie do lekarza, informuje Anna Mazur–Kałuża, rzecznik szpitala na Czarnowie.
– Z uwagi na pojawiające się skargi pacjentów, chcemy podkreślić, że długi okres oczekiwania na wizytę w poradni dla dzieci jest konsekwencją bardzo dużej liczy zgłaszających się osób. Są wakacje i na pediatryczną izbę przyjęć każdej doby zgłasza się około 50 dzieci z różnego typu urazami ortopedycznymi – mówi rzecznik.
Anna Mazur–Kałuża apeluje, by wybierać poradnie ortopedyczne bliżej miejsca zamieszkania, co pozwoli na skrócenie długiej listy oczekiwań na przyjęcie.
– Do naszego szpitala, do poradni ortopedycznej są kierowane dzieci z całego województwa świętokrzyskiego. Są z Sandomierza, Kazimierzy Wielkiej, czy Włoszczowy. Przy tak dużej liczbie pacjentów nie jesteśmy w stanie pomóc każdemu w bardzo szybkim czasie. Obowiązkiem ortopedów dziecięcych jest w pierwszej kolejności, zapewnienie kontynuacji leczenia dzieciom, które były hospitalizowane w oddziałach Świętokrzyskiego Centrum Pediatrii. Natomiast pacjenci, którzy mają udzieloną pomoc w ramach izby przyjęć mogą zgłosić się do każdej poradni specjalistycznej, która ma zawartą z Narodowym Funduszem Zdrowia umowę na udzielanie świadczeń – wyjaśnia Anna Mazur-Kałuża.
Poradnie ortopedyczne w województwie świętokrzyskim znajdują się m.in. w Kielcach w przychodni na Stoku oraz przy ulicy Zagnańskiej, a także w Busku-Zdroju i Ostrowcu Świętokrzyskim.