Rozpoczęły się zapisy na 42. Kielecką Pieszą Pielgrzymkę na Jasną Górę. Do 4 sierpnia można się zgłaszać przez Internet, taka forma ułatwi organizatorom planowanie kwestii technicznych. Możliwe będzie jednak również dopisanie się w trakcie pielgrzymki.
Pątnicy spotkają się 5 sierpnia o godzinie 18.00 w Wiślicy na mszy świętej z biskupem Janem Piotrowskim. Następnego dnia wyruszą w trasę, by 13 sierpnia, po pokonaniu ok. 200 kilometrów, dotrzeć do celu. Będzie im towarzyszyło hasło: „z Maryją wierzę w Kościół Chrystusowy” – zapowiada ks. Marek Blady, dyrektor pielgrzymki.
– Będziemy poruszać temat wiary, to co dziś bywa poddawane w wątpliwość. Co wielu ludzi próbuje w wierze interpretować po swojemu, mówiąc: wierzę, ale tak, jak ja uważam, jak czuję. Chcemy zaakcentować, że jeśli przyznajesz się do wiary w Jezusa Chrystusa, to wierzysz też w to, co Chrystus mówił, nakazywał i co jest zawarte w nauczaniu Kościoła – podkreśla dyrektor. Program duchowy opracowuje ks. Grzegorz Stachura. Pielgrzymi będą zapraszani także do dodatkowych aktywności. Każdego dnia będą dostawać zadania związane z tematem przewodnim.
W trasę wyruszy 13 grup. Będzie także dodatkowa, 14 grupa, tzw. duchowa. Mogą do niej dołączyć wszyscy, którzy z różnych względów nie mogą pielgrzymować, ale chcą łączyć się z pątnikami na modlitwie.
– Zapraszamy wszystkich, którzy chcieliby przeżyć te rekolekcje w drodze. Osoby niepełnoletnie muszą być pod opieką rodziców, albo w oświadczeniu musi być wskazany opiekun dla takiej osoby. Nastawiamy się na sferę duchową. Można skorzystać przed pielgrzymką z sakramentu pokuty i pojednania, ale także na trasie jest okazja by się wyspowiadać. Jest dużo czasu, by porozmawiać z księdzem. Zabieramy różaniec i gotowość do odnowy swojej relacji z Bogiem. Przed pielgrzymką warto też zadbać o kondycję. Trzeba też wziąć ze sobą wygodne buty i ubrania na każdą pogodę, zarówno chroniące przed słońcem, jak i przed deszczem – wymienia ks. Marek Blady.
Tradycyjnie, 8 sierpnia ok 14.00 pielgrzymi wejdą do Kielc. O 15.30 wezmą udział we mszy świętej. Pielgrzymom na trasie towarzyszą służby: muzyczne, techniczne, medyczne i porządkowe. Każdy pątnik jest zobowiązany do przestrzegania regulaminu, udziału w poszczególnych punktach programu i stosowania się do zaleceń służb. Koszt udziału w całej pielgrzymce dla osoby pełnoletniej to 120 złotych.
Do udziału w pielgrzymce zachęca także biskup kielecki Jan Piotrowski. W słowie, które zostanie odczytane we wszystkich parafiach podkreśla, że pielgrzymowanie jest odpowiedzią na wewnętrzny głos duchowych potrzeb człowieka. – Kieruję zaproszenie do wiernych, aby podjęli trud pielgrzymowania, a to wszystko po to, aby nasz ludzki świat leczyć modlitwą. Tego lekarstwa potrzebujemy wszyscy bez wyjątku, zarówno my duszpasterze jaki małżeństwa oraz całe rodziny, a w nich dzieci i młodzież, chorzy i cierpiący, a także wszyscy uwikłani w nałogi i cywilizacyjne uzależniania – napisał biskup.
Trwają także zapisy na XI Rowerową Pielgrzymkę Diecezji Kieleckiej na Jasną Górę. Można się zgłaszać do końca lipca poprzez stronę internetową: https://pielgrzymkarowerowa.pl. Cykliści wyruszą do Częstochowy 16 sierpnia, sprzed kościoła św. Maksymiliana Kolbego w Kielcach. Do celu dotrą 19 sierpnia, przejeżdżając m.in. przez Chmielnik, Busko-Zdrój, Wiślicę, Pińczów, Mnichów i Lelów.