Od przyjęcia uchwały krajobrazowej minął ponad rok, a Kielce nadal zalewają nielegalne reklamy. Radni apelują o podjęcie konkretnych działań, a miasto zapewnia, że nie jest w tej kwestii bezczynne.
Uchwała krajobrazowa została przyjęta w czerwcu 2022 r. Jej głównym celem było określenie liczby, wielkości oraz natężenia reklam w przestrzeni publicznej na terenie miasta. Obecnie trwa okres przejściowy, a reklamodawcy i przedsiębiorcy mają czas do 2025 r., by dostosować się do zapisów uchwały.
O podjęcie działań w okresie przejściowym apeluje Anna Myślińska, radna z klubu Koalicji Obywatelskiej. Jak informuje – w Kielcach wciąż wiszą reklamy łamiące uchwałę i szpecące wizerunek miasta.
Problemy związane z realizacją uchwały Marcin Januchta, rzecznik prezydenta miasta, tłumaczy brakami kadrowymi.
– Do tej pory w ratuszu odpowiadała za to jedna osoba. We wrześniu ma zostać utworzone dodatkowe stanowisko – dodaje rzecznik.
– W tym roku udało nam się dokonać scaningu laserowego, który sprawdzał stan istniejących tablic reklamowych. Utworzono też stanowisko do obsługi procesów administracyjnych, a we wrześniu planujemy zatrudnić dodatkowego pracownika. Na platformie UlepszaMY Kielce pojawiła się też dodatkowa zakładka, dzięki której można zgłosić nielegalne reklamy – tłumaczy rzecznik.
Taka odpowiedź nie jest satysfakcjonująca dla kieleckiej radnej.
– Miasto powinno dbać o to, co samo uchwali, a okres przejściowy dotyczy tylko tych reklam, które już były, a nie nowych. Z tego tytułu można nakładać opłaty, egzekwować kary, by było wiadomo, że jest jakiś gospodarz w mieście i komuś na tym zależy. Przestrzeń publiczna ma służyć ludziom, a nie służyć do jej zaśmiecania według własnego uznania – zaznacza.
Komentując pozorne działania ratusza stwierdziła.
– Scaning został wykonany, ale po dwóch latach, a kiedy ta uchwała zostanie uruchomiona, będzie już nieaktualny. Należałoby teraz podejmować działania kontrolne i czerpać dodatkowe fundusze do budżetu miasta – przyznaje Anna Myślińska.
Dodatkowo we wrześniu ma powstać przewodnik z najważniejszymi zapisami uchwały krajobrazowej. Natomiast pełna treść dokumentu jest obecnie dostępna w Biuletynie Informacji Publicznej Urzędu Miasta Kielce.