79. rocznicę potyczki żołnierzy Armii Krajowej z Niemcami uczczono w Sielcu Biskupim. Uroczystości rozpoczęła msza w skalbmierskiej kolegiacie.
79 lat temu przed dworem w Sielcu Biskupim jednostka „Grom” krakowskiego Kedywu Armii Krajowej oraz partyzanci z miejscowych oddziałów Armii Krajowej stoczyli zwycięski bój z przeważającymi siłami żandarmerii niemieckiej nie ponosząc przy tym żadnych strat.
– Ważna jest historia naszych małych ojczyzn. Dlatego jesteśmy tu, aby pamiętać czasy dramatów i cierpienia – mówił w homilii ksiądz Marian Fatyga, proboszcz parafii świętego Jana Chrzciciela w Skalbmierzu.
Do Sielca Biskupiego tradycyjnie przybył poczet sztandarowy Koła Światowego Związku Żołnierzy Armii Krajowej w Kazimierzy Wielkiej. Andrzej Bienias, pisarz i regionalista zaznaczył, że kapliczka, przy której co roku organizowane są uroczystości była w centrum opisywanej bitwy.
– Ostatnie dni lipca, to gorące dni na Ponidziu, gdy tworzy się Rzeczypospolita Partyzancka. 26 lipca z Kazimierzy Wielkiej wyrusza kolumna niemiecka, aby spacyfikować Działoszyce i tu właśnie pod kapliczką w Sielcu Biskupim kolumna niemiecka została zaatakowana przez oddział partyzancki Franciszka Pudy pseudonim „Sokół”. Po kilkugodzinnej bitwie rozbici Niemcy wycofują się – opisuje.
W akcji zniszczono jeden samochód i jeden zdobyto. Udało się zdobyć również spore ilości broni, w tym broń maszynową oraz duże ilości amunicji i granatów.
Wartę honorową zaciągnął poczet sztandarowy Zespołu Placówek Oświatowych w Skalbmierzu. Jego dyrektor Piotr Bieńkowski jest dumny, że wraz z uczniami mógł uczestniczyć w obchodach i oddać hołd tym, którzy walczyli o Skalbmierz.
– Warto upamiętniać te wydarzenia i to co się działo w naszej Republice Partyzanckiej Kazimiersko-Proszowickiej. Na tym terenie działali partyzanci Armii Krajowej, Batalionów Chłopskich jak również inne ugrupowania – mówił.
Z kolei władze Skalbmierza podziękowały mieszkańcom Sielca Biskupiego za kultywowanie pamięci o bohaterach bitwy pod sieleckim dworem i coroczny udział w organizowanych obchodach upamiętniających te tragiczne wydarzenia z przełomu lipca i sierpnia 1944 roku.
Na zakończenie przed tablicą upamiętniającą stoczoną w tym miejscu bitwę złożone zostały wiązanki kwiatów.
Na tablicy czytamy: „Zginęło 15 hitlerowców, 9 wzięto do niewoli. Walka ta dała początek Rzeczpospolitej Kazimiersko-Proszowickiej. Tablicę tę ufundowali Żołnierze Baonu Partyzanckiego Skała i 106 Dywizji Piechoty Armii Krajowej”.