W przepięknej scenerii pińczowskiego amfiteatru odbył się jubileuszowy 25. Koncert Pamięci Jana Góreckiego zatytułowany „Od Nocy do Nocy aż po Noc”. Najpiękniejsze melodie muzyki filmowej, serialowej i musicalowej wykonał zespół Strauss Ensemble pod przewodnictwem Artura Jaronia.
Na koncert przybyli przyjaciele i znajomi zmarłego muzealnika oraz wielbiciele muzyki operowej. Jak podkreślali, Janek był niepowtarzalną osobą.
– Był częstym gościem w mojej księgarni. Był bardzo uczynnym i dobrym człowiekiem – mówił jeden z rozmówców Radia Kielce. – Pozostanie w pamięci wielu pińczowian na bardzo długie lata. Był pełen humoru i werwy, lubił opowiadać pikantne dowcipy – dodał inny.
Justyna Dziadek, dyrektor Muzeum Regionalnego w Pińczowie przypomniała, że Jan Górecki był wieloletnim pracownikiem placówki, a także fotografikiem, społecznym opiekunem zabytków i dokumentalistą.
– Myślę, że postać doskonale w Pińczowie znana. Przede wszystkim muzealnik, bo ponad 30 lat pracował w muzeum oraz fotografik. Z aparatem fotograficznym nigdy się nie rozstawał. Nie wszyscy jednak wiedzą, że miał piękne pismo. Parał się kaligrafią, wypisywaniem klepsydr – zaznaczyła.
Rodzinę Jana Góreckiego reprezentował m.in. jego bratanek Jerzy Górecki. Jak co roku nie krył zadowolenia z formy upamiętnienia stryja.
Artur Jaroń, pianista i założyciel zespołu Strauss Ensemble przypomniał, że pierwszy koncert ku pamięci muzealnika był o tematyce operetkowej i musicalowej. – W ciągu 25 lat wraz z zespołem występowałem m.in. w wirydarzu muzeum, w sali Pińczowskiego Samorządowego Centrum Kultury. Z kolei w ubiegłym roku był to koncert zatytułowany „Muzyka na wodzie”. Koncert odbył się na replice pływającej kuźni z XIX w. na pińczowskim zalewie. Teraz w amfiteatrze, w scenerii jak z powieści „Noce i Dnie” – mówił Artur Jaroń.
– Gościliśmy dwoje wspaniałych artystów: Marzenę Trzebińską i Marcina Jajkiewicza, którzy porwali swoim wykonawstwem pińczowską publiczność – dodał.
Jan Górecki współinicjował ratowanie zabytków, pomników na cmentarzu, kaplicy św. Anny, a także synagogi, dla której pozyskiwał środki od zaprzyjaźnionych Żydów pińczowskich. W ciągu 30-letniej służby w Muzeum Regionalnym, zorganizował ponad 20 wystaw autorskich.
Jan Górecki urodził się w Górach Pińczowskich. W 1927 roku zamieszkał wraz z rodzicami i starszym bratem w Pińczowie. Był synem porucznika Tadeusza Góreckiego, zamordowanego w Katyniu. To z jego inicjatywy w mieście powstała Kaplica Katyńska i Symboliczny Grób Katyński.
Najbardziej znane jego wystawy to „Pińczów i jego mieszkańcy w starej fotografii”, „Pińczów – wrzesień 1939”, „Architektura i krajobraz Ponidzia w fotografii Henryka Poddębskiego”, „Cmentarze Pińczowa”, czy „Pińczowska Kolej Dojazdowa 1923-26”.
Za wystawę „Polacy i Żydzi w Pińczowie” otrzymał dyplom od ministra kultury i sztuki, a także srebrną statuetkę „Skrzypka” od Fundacji Shalom.