We wtorek, 1 sierpnia, w Kielcach i województwie świętokrzyskim zawyją syreny alarmowe. Ma to związek z obchodami 79. rocznicy wybuchu Powstania Warszawskiego.
Syreny alarmowe zostaną włączone o godzinie 17 czyli symbolicznej godzinie „W”, która 1 sierpnia 1944 roku rozpoczęła największą akcją zbrojną podziemia w okupowanej przez Niemców Europie.
Uroczystości rocznicowe wybuchu Powstania Warszawskiego w Kielcach organizuje Delegatura Instytutu Pamięci Narodowej. Robert Piwko, naczelnik kieleckiej delegatury IPN podkreśla, że upamiętnianie heroicznego zrywu naszych przodków jest powinnością współczesnych pokoleń.
– Powstanie było heroicznym zrywem, sprzeciwiającym się okupacji niemieckiej i zbrodniom popełnianym na narodzie polskim każdego dnia. Powstanie było także próbą podniesienia sprzeciwu przed próbą zniewolenia przez Związek Sowiecki. Polska, o jaką walczyli powstańcy mogła się ziścić po 1990 roku. Głównymi beneficjentami, którzy korzystają z ofiary krwi powstańców warszawskich jesteśmy dopiero my. Wszystkim pokoleniom żyjącym w PRL było to odebrane – dodaje.
Robert Piwko, podkreśla, że los Powstańców Warszawskich i zniszczenie Warszawy w 1944 roku obrazuje to, jak straszne są totalitaryzmy, niosące ze sobą fanatyzm, barbarzyństwo i rządzę zniszczenia.
Naczelnik przypomina, że główne obchody 79. rocznicy Powstania Warszawskiego w Kielcach odbędą się na Skwerze im Szarych Szeregów.
– Uroczystości poprzedzi msza święta w Kościele Garnizonowym o godzinie 15.45. Nabożeństwo poświęcone będzie wszystkim poległym za wolność powstańcom i żołnierzom Armii Krajowej. Następnie przejdziemy na Skwer Szarych Szeregów, gdzie przy pomniku Poległych Harcerzy będziemy oczekiwać na „godzinę W”. Zostaną tam złożone wieńce i zapalone znicze – wyjaśnia.
W ramach obchodów rocznicy Powstania Warszawskiego, już o godzinie 10.00 na Cmentarzu Starym w Kielcach przedstawiciele IPN złożą kwiaty przy pomniku powstańca Wacława „Wilka” Wilczyńskiego. Nagrobek powstańca warszawskiego został w ostatnim czasie odnowiony.
79. rocznicy wybuchu powstania towarzyszą także wystawy przygotowane przez Instytut Pamięci Narodowej. Do 10 września na Skwerze Stefana Żeromskiego w Kielcach będzie można oglądać ekspozycję poświęconą Armii Krajowej, w Busku Zdroju będzie można obejrzeć wystawę biograficzną poświęconą Tadeuszowi Komorowskiemu „Borowi”, natomiast w Staszowie prezentowana jest wystawa „Polska Walcząca”.
Ponadto 1 sierpnia w Kinie Fenomen w Wojewódzkim Domu Kultury w Kielcach wyświetlony zostanie film Andrzeja Wajdy „Pierścionek z orłem w kronie”. Dramat historyczny w reżyserii jednego z najwybitniejszych polskich twórców filmowych przedstawia ostatnie dni Powstania Warszawskiego. Początek seansu o godzinie 18.00 wstęp wolny.
KOŃSKIE
Także w Końskich symbolicznie uczczona zostanie godzina „W”. Krzysztof Jasiński, zastępca burmistrza informuje, że o godzinie 17 na Placu Kościuszki zgromadzą się przedstawiciele władz i mieszkańcy. Przez minutę rozlegnie się sygnał alarmowy. Będzie to znak, by się zatrzymać i uczcić pamięć bohaterów, którzy walczyli o wolność. Na miejscu pojawią się jednostki Ochotniczej Straży Pożarnej z terenu gminy Końskie, a także przedstawiciele Jednostki Strzeleckiej 2026 Końskie.
SANDOMIERZ
W Sandomierzu w godzinę „W” czyli o godzinie 17 na minutę zostaną włączone syreny alarmowe. Władze miasta proszą mieszkańców i turystów by zachowali w tym czasie chwilę skupienia i zachęcają refleksji.
– Złóżmy hołd wszystkim uczestnikom Powstania Warszawskiego: żołnierzom i cywilom. Podziękujmy im za to, że dziś żyjemy w wolnym i bezpiecznym kraju – napisał w komunikacie rzecznik burmistrza Sandomierza Michał Mendak.
Przy Pomniku 2. Pułku Piechoty Legionów Armii Krajowej w godzinę „W” burmistrz i kilka innych delegacji, w tym władze powiatu, radni, przedstawiciele służb mundurowych oraz kombatanci złożą wiązanki kwiatów.
BUSKO-ZDRÓJ
W Busku-Zdroju uroczystości z okazji 79. rocznicy wybuchu Powstania Warszawskiego będą mieć symboliczny charakter. O godzinie 17 członkowie Stowarzyszenia Ad Arma Polonia spotykają się na cmentarzu parafialnym przy grobie Jerzego Piórkowskiego pseudonim „Tryton”.
Prezes grupy historycznej Kamil Boduszek mówi, że w ten sposób członkowie grupy historycznej Stowarzyszenia Ad Arma Polonia oddadzą hołd walczącym i poległym powstańcom. Złożą także kwiaty i zapalą symboliczne znicze.
– Jerzy Piórkowski był uczestnikiem powstania warszawskiego, harcerzem, żołnierzem Szarych Szeregów. Przeżył powstanie i mając zaledwie 16 lat zginął tragicznie w Busku-Zdroju w czasie ofensywy sowieckiej 13 stycznia 1945 roku. Zapraszamy serdecznie, aby w godzinę „W” wspólnie z nami albo indywidualnie oddać hołd bohaterom minutą zadumy – zachęca.
Z kolei przed Buskim Samorządowym Centrum Kultury otwarto nową wystawę poświęconą niezwykłej postaci Tadeusza Bór-Komorowskiego. Ekspozycja przybliża życie i działalność tego wybitnego człowieka, który pozostawił trwały ślad w historii Polski. Wystawę przygotowaną przez Instytut Pamięci Narodowej można zwiedzać do 17 sierpnia.
1 sierpnia 1944 roku około 50 tys. żołnierzy Armii Krajowej rozpoczęło walkę o wyzwolenie Warszawy spod okupacji niemieckiej, przed wkroczeniem do stolicy wojsk sowieckich. Powstanie upadło 3 października, po 63 dniach walki. W jego wyniku zginęło od 16 tys. do 18 tys. żołnierzy AK i od 150 tys. do 180 tys. cywilów. Po kapitulacji Warszawa została doszczętnie zniszczona przez Niemców.