Pielgrzymi z Ostrowca Świętokrzyskiego i Sandomierza wyruszają dziś (piątek, 4 sierpnia) na Jasną Górę.
W sumie, Piesza Pielgrzymka Ziemi Sandomierskiej składa się z 4 kolumn. Dziś wyruszy także stalowowolska, a już od 2 sierpnia w trasie są pątnicy z Janowa Lubelskiego. Wszyscy spotkają się 12 sierpnia na Jasnej Górze.
Pielgrzymi z Sandomierza rozpoczną pielgrzymowanie od mszy świętej pod przewodnictwem biskupa diecezji sandomierskiej Krzysztofa Nitkiewicza, która o 8.30 rozpocznie się w katedrze. Z kolei pątnicy z Ostrowca spotkają się na mszy świętej już o 6.30 w kolegiacie św. Michała Archanioła.
Dziennie będą pokonywać od ponad 20 do ponad 40 kilometrów. Po drodze nocować będą u ludzi, w parafiach, szkołach i remizach. Oprócz indywidulnych intencji, będą modlić się także o nowe powołania kapłańskie i w intencji obchodów 800-lecia śmierci bł. Wincentego Kadłubka- patrona Sandomierza i diecezji sandomierskiej. – Każdego dnia na trasie przybliżana będzie ta postać, w czym pomoże książka Czesława Ryszki – powiedział ks. Grzegorz Słodkowski, rzecznik diecezji sandomierskiej.
Pątnikom będzie towarzyszyło hasło: „Matko Kościoła Prowadź”. W konferencjach będzie mowa m.in. o obecności we wspólnocie wierzących, odejściach z Kościoła oraz o tym, co Kościół ma do zaoferowania młodym ludziom.
Biskup sandomierski Krzysztof Nitkiewicz podkreślał w rozmowie z Radiem Kielce, że jest to związane z sytuacją Kościoła.
– Mówimy w Credo, wyznaniu wiary, że wierzymy w Kościół, jeden, święty, powszechny i apostolski. Wierzymy w Kościół nie dlatego, że został utworzony przez ludzi, tylko dlatego, że został powołany przez Chrystusa. Chrystus w Kościele zbawia, On Kościół prowadzi, a Maryja jest Matką Kościoła. Stąd bierze się nasza wiara w Kościół. Chcielibyśmy, żeby Kościół był przestrzenią otwartą dla wszystkich. Oczywiście, zawsze mogą zdarzyć się sytuacje trudne, bo jest ludzki grzech. Dzisiaj przekaz medialny nieco fałszuje tę rzeczywistość Kościoła. Spotykam się z sytuacją, że ludzie postanawiają się „wypisać z Kościoła”, który jest dla nich zwykłą organizacją, korporacją. Nie mają świadomości, czym jest Kościół, do którego należą. Podczas pielgrzymowania będą wygłaszane konferencje, może dzięki nim to postrzeganie ulegnie zmianie. Ważne jest także świadectwo każdego katolika. Kościół to nie supermarket, centrum handlowe, w którym zaopatrujemy się w to, co jest nam potrzebne, ale to także przestrzeń, w której dajemy coś od siebie – mówi biskup.
Biskup Krzysztof Nitkiewicz dodaje, że pielgrzymowanie wiele uczy i daje m.in. poczucie wspólnoty.
– Często jesteśmy indywidualistami, którzy myślą przede wszystkim o sobie. Tymczasem podczas pielgrzymki idzie się w grupie, trzeba się dostosować do tempa innych, do regulaminu. Oczywiście, każdy zachowuje własną wolę, ale musi zmieścić się w obowiązującym porządku wspólnotowym. Po pierwsze, w pielgrzymce widzę więc drugiego człowieka. Pielgrzymka uczy też tego, co jest naprawdę wartościowe i ważne, a bez czego można się obyć. Pielgrzymka koryguje nasze spojrzenie – podkreśla.
Trzy kolumny: z Sandomierza, Ostrowca Świętokrzyskiego i Stalowej Woli – mają w tym roku jubileusz. Wyruszają na szlak po raz 40. Na pielgrzymkę można się zapisać nawet dzisiaj w trakcie mszy lub po niej. Można także uczestniczyć w niej w sposób sztafetowy. W takim przypadku dojeżdża się do miejsca skąd w danym dniu wychodzą pielgrzymi i uczestniczy się w całodziennym marszu.
12 sierpnia pielgrzymi z Ziemi Sandomierskiej dotrą na Jasną Górę, gdzie o 10.30 wezmą udział we mszy świętej pod przewodnictwem biskupa Krzysztofa Nitkiewicza. Ordynariusz diecezji sandomierskiej planuje także odwiedzać pątników na trasie.
– A przede wszystkim będę modlił się w intencji pielgrzymów i wspierał ich jak potrafię. Diecezja przeznaczyła także pewną pulę pieniędzy, żeby pielgrzymka mogła dojść do skutku – mówi biskup.