Wakacje to okres zwiększonego natężenia ruchu drogowego, czego efektem jest zwiększone ryzyko nieprzewidzianych wydarzeń podczas podróży. Korki, kolizje czy czasowa zmiana organizacji ruchu niejednokrotnie mogą skomplikować dotarcie do wyznaczonego celu. Jak uniknąć utrudnień na trasie? Wystarczy skorzystać z ogólnopolskiej infolinii drogowej 19 111.
Numer 19 111 stanowi dla kierowców źródło aktualnych informacji o sytuacji na drogach krajowych, w tym m.in. o planowanych, jak i pojawiających się nagle utrudnieniach, przejezdności dróg, a także o pracach drogowych.
Całą dobę, siedem dni w tygodniu
Numer 19 111 dostępny jest dla wszystkich kierowców i osiągalny z całego kraju ze wszystkich sieci zarówno stacjonarnych, jak i komórkowych. Osoba dzwoniąca na 19 111 łączy się z działającym całą dobę, siedem dni w tygodniu, Punktem Informacji Drogowej (PID) w centrali Generalna Dyrekcja Dróg Krajowych i Autostrad (GDDKiA), który na bieżąco zbiera informacje z 16 wojewódzkich oddziałów GDDKiA. W przypadku gdy linia jest zajęta, połączenie jest przekierowywane losowo do jednego z 16 oddziałowych PID.
W pierwszej kolejności to właśnie operatorzy z centrali udzielą informacji, a w razie potrzeby uzyskają bardziej szczegółowe dane z oddziałowych PID, ewentualnie przekierują rozmowę do właściwego oddziału.
Numer 19 111 – więcej niż informacje
Dzwoniąc pod numer 19 111 możemy nie tylko uzyskać informacje o warunkach ruchu na drogach krajowych, ale również przekazać operatorowi wiadomość, np. dotyczącą uszkodzonych elementów infrastruktury drogowej lub innej sytuacji zagrażającej bezpieczeństwu, którą zauważymy podczas jazdy. W rozmowie z operatorem Punktu Informacji Drogowej należy podać numer drogi którą jedziemy, lokalizację na podstawie pikietażu ze słupków drogowych oraz kierunek, w którym zmierzamy. 19 111 nie jest jednak numerem alarmowym. W sytuacjach nagłych, wymagających interwencji służb ratowniczych, należy wybrać numer 112.
Tysiące połączeń miesięcznie
Przekazywane przez pracowników infolinii informacje są potwierdzone i zweryfikowane przez odpowiednie służby. Punkty Informacji Drogowej otrzymują dane nie tylko od użytkowników dróg, ale także od policji, Państwowej Straży Pożarnej oraz od operatorów numeru alarmowego 112. W pierwszym półroczu 2023 roku wybierano go blisko pięć tysięcy razy miesięcznie.
Generalna Dyrekcja Dróg Krajowych i Autostrad zaznacza jednak, że pod numerem 19 111 nie są udzielane informacje o warunkach ruchu na drogach innych zarządców czy też wiadomości o wysokości opłat za pokonanie płatnych odcinków autostrad.
Informacje o utrudnieniach, lokalizacjach Miejsc Obsługi Podróżnych, stacji paliw i punktów ładowania pojazdów elektrycznych są dostępne również w Internecie: drogi.gddkia.gov.pl.
Autostrady za darmo
Generalna Dyrekcja Dróg Krajowych i Autostrad przypomina również, że od 1 lipca bieżącego roku kierowcy samochodów osobowych, motocykli oraz zespołów pojazdów o dopuszczalnej masie całkowitej nieprzekraczającej 3,5 tony nie muszą płacić za przejazd po autostradach zarządzanych przez GDDKiA. Zwolnienie z opłat dotyczy odcinków autostrady A2 Konin – Stryków (99 km) oraz autostrady A4 Wrocław – Sośnica (162 km).
Na podstawie przepisów ustawy o drogach publicznych opłata elektroniczna nadal jest natomiast pobierana od samochodów o dopuszczalnej masie całkowitej powyżej 3,5 tony i autobusów. Wszelkie informacje dotyczące poboru opłat można znaleźć na stronie: etoll.gov.pl.
Przepisy obowiązującej ustawy przewidują też, że nie będzie można wprowadzić opłat na już dotychczas darmowych odcinkach autostrad, a także na odcinkach, które obecnie są w realizacji.
Zaplanuj podróż
GDDKiA radzi również, aby przed wyjazdem zaplanować podróż. O trasach, newralgicznych punktach i o tym jak sprawnie dojechać autem nad Bałtyk pisaliśmy w artykule „Autem nad Bałtyk. A1 za darmo, ale są korki”.
Cenne wskazówki dla kierowców udających się autem w zagraniczną podróż są natomiast dostępne na stronie Generalnej Dyrekcji Dróg Krajowych i Autostrad. Warto zapoznać się z informatorem, ponieważ każdy kraj to nieco inne przepisy, odmienne sposoby dokonywania opłat za przejazd płatnymi odcinkami dróg, czy limity prędkości i mandaty za ich przekroczenie.
Średnie ceny paliw oraz mapę prezentującą miejsca, w których w województwie świętokrzyskim znajdują się fotoradary oraz odcinkowy pomiar prędkości prezentujemy natomiast na radiokielce.pl/co-na-drogach.