Niezwykłe widowisko „Opowieść jako żywa…” będzie można podziwiać w niedzielę (20 sierpnia) na błoniach Świętego Krzyża. Podczas spotkania zostaną zaprezentowane barwne inscenizacje historyczne i efektowne pokazy władania bronią – zapowiada wicestarosta kielecki Tomasz Pleban.
– Wydarzenie związane jest z postacią księcia Jeremiego Wiśniowieckiego, który 370 lat temu został pochowany na Świętym Krzyżu. Przez pewien czas ta postać była zapomniana, teraz staramy się ją przybliżyć. Był uznawany za wybitnego dowódcę wojsk koronnych, postrach Kozaków, obrońcę Zbaraża i tego, który przyczynił się do zwycięstwa w bitwie pod Beresteczkiem. Chcemy także promować ciekawe, turystyczne miejsca – dodaje Tomasz Pleban.
– Jako kustosze tego niezwykłego miejsca ogromnie cieszymy się z tego wydarzenia – przyznaje superior klasztoru, o. dr Marian Puchała.
– Po raz kolejny możemy przybliżać historię Świętego Krzyża i wielkich historycznych postaci. Postać Jeremiego Wiśniowieckiego jest nieco zapomniana, ale jakże ważna. Chcemy także przytoczyć inne wątki związane z tysiącletnią historią Opactwa. Zapraszamy wszystkich bardzo serdecznie – dodaje Marian Puchała.
Karol Bury, kasztelan Chorągwi Rycerstwa Ziemi Sandomierskiej przyznaje, że jest bardzo dumny z faktu, że po raz kolejny członkowie chorągwi mogą wziąć udział w tym wydarzeniu.
– Wystąpimy z prezentacją widowiska „Opowieść jako żywa…”, która nawiązuje do postaci księcia Jeremiego Wiśniowieckiego. Postaramy się widzom przybliżyć czasy XVII wieku, w którym działy się wielkie rzeczy – mówi Karol Bury.
– Widowisko poprzedzi msza święta w Bazylice Mniejszej na Świętym Krzyżu o godzinie 12.00 – dodaje Stefan Bąk, członek zarządu powiatu kieleckiego.
– Następnie na błoniach przed klasztorem odbędzie się widowisko plenerowe przygotowane przez Chorągiew Rycerstwa Ziemi Sandomierskiej – mówi.
Z kolei Mariusz Ściana, członek zarządu powiatu dodaje, że impreza potrwa od godz. 13.30 do 18.00.
– Błonia na Świętym Krzyżu staną się miejscem potyczek konnej husarii, parady wojsk i dworu oraz popisów władania bronią. W programie między innymi inscenizacja obrony chorągwi husarskiej, rozbicie obozowiska wojsk koronnych z XVII wieku, a także widowiskowe pokazy jazdy konnej, czy władania szablą – wymienia Mariusz Ściana.
Burmistrz Nowej Słupi, Andrzej Gąsior zauważa, że impreza odbędzie się w wyjątkowym miejscu.
– Święty Krzyż jest perłą województwa świętokrzyskiego. To widowisko co roku przyciąga rzeszę turystów – zaznacza.
Podobnego zdania jest wójt Bielin Sławomir Kopacz.
– Bardzo nam wszystkim zależy, aby Święty Krzyż stał się głównym punktem w regionie i w Polsce, do którego zmierzają turyści oraz pielgrzymi. Myślę, że tego typu wydarzenia przybliżają do tego celu – mówi Sławomir Kopacz.
Cezary Majcher, członek zarządu powiatu zaznacza, że organizatorzy przewidzieli darmowy transport dla uczestników. Bus będzie kursował wahadłowo od Huty Szklanej na Święty Krzyż, w godz. 11-15.
Patronat honorowy nad wydarzeniem objął Prezydent Rzeczypospolitej Polskiej Andrzej Duda.